İlber Ortaylı isyan etti: Türkler Cumhuriyet’e saygı göstermedi

Cumhuriyet'in 100.yılı yaklaşırken ünlü tarihçi İlber Ortaylı yaptığı açıklamayla dikkat çekti. Ortaylı isyan ederek şu çıkışı yaptı: ‘Kimse kusura bakmasın’ dedi: Türkler Cumhuriyet’e saygı göstermedi

İlber Ortaylı isyan etti: Türkler Cumhuriyet’e saygı göstermedi
Yayınlanma Tarihi : 24 Ekim 2023 17:34

5 gün sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin 100.yılı kutlanacak. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyet’in 100’üncü yıl kutlamalarını eleştirdi: “Bu şekilde bir kutlama olmaz. Hiçbir cumhuriyet 100’üncü yılını böyle kutlamadı.”

KUTLAMALARA GAZZE ENGELİ

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı dolayısıyla birçok kurum, kuruluş ve belediyeler çeşitli etkinlikler düzenliyor. Ancak TRT başta olmak üzere birçoğu da İsrail’in Gazze’ye saldırıları nedeniyle kutlamalarını erteledi.

Ortaylı, Twitter (X) hesabından yaptığı paylaşımla, Türk halkını cumhuriyete saygı göstermemek ve sahip çıkmamakla suçladı.

“Bu şekilde bir kutlama olmaz” diyen Ortaylı, 150’nci yılda başka bir tablo olmasını diledi.

Ortaylı’nın paylaşımı şöyle:

*Halkımız Cumhuriyet’in getirdiklerinin, kazançlarının farkında değil. Atatürk’ün hayali nedir, burası nasıl bir coğrafyadır, etrafındaki şartlar nasıldır? Bunlar üzerine bir düşünme yok. Sorgulamadan, farkında olmadan yaşayıp gidiyoruz. Bu durum hem seçmene hem de seçilene sorumsuzluk getiriyor.

*Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Bu şekilde bir kutlama olmaz. Hiçbir cumhuriyet 100. yılını böyle kutlamadı. Dünyada umumi vicdanın zayıf olduğu ülke ABD’dir, çünkü Amerikalılar tuhaf bir millet. Onlar için ‘United States’ önemlidir; kendi ‘state’leri geri planda kalır yahut onunla övünür ama törenlerle kutsamaz. Mesela herhangi bir imparatorluğun idare edilen azınlık mensubu insanları vardır. “Tanrı Çar’ı korusun ve bizden uzak tutsun” sözü onlardan gelir. Devletin bulunması güvencedir ama bizden de uzak dursun, benim değil diye bakılır. Amerika’da böyle bir tuhaflık vardır ama orada bile böyle 50 yılda, 100 yılda bir gelen günler kutlanır.

*Fransa gibi ülkelerde ise bu tamamen bir millî meseledir, Cumhuriyet’in kutlanması. Monarşinin 200., 300. yılı kutlanıyor. İnsanlar bunu benimsiyor. Romanov’lar çok sevilen Rus hanedanı olmamasına rağmen Ruslar Romanov’ları kutladılar.

*Memleketimizde ise Cumhuriyet’e saygıyı insanlar göstermedi. Kimse kusura bakmasın; Türkler Cumhuriyetlerine saygı göstermediler, sahip çıkmadılar. Umarım 150. yılda başka bir tablo ortaya çıkar.

Kaynak: Diken.com.tr

Etiketler :