Kılıçdaroğlu'na Akar'a Hakaretten 100 Bin TL Tazminat Cezası

Eski CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Akar'a 100 bin lira manevi tazminat ödeyecek.

Kılıçdaroğlu'na Akar'a Hakaretten 100 Bin TL Tazminat Cezası
Yayınlanma Tarihi : 04 Haziran 2024 23:15

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Ocak 2023'teki TBMM Grup konuşmasında TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar'ın kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle 100 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Ankara 36. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen davada, Akar'ın avukatı, müvekkilinin kişilik haklarının ihlal edildiğini belirterek manevi zararın giderilmesini talep etmişti. Kılıçdaroğlu'nun avukatı ise beyanların ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve içeriğinde hakaret bulunmadığını savunmuştu.

Hakim İbrahim Enes Çelik, davayı kabul ederek Kılıçdaroğlu'nun Akar'a 100 bin lira manevi tazminat ödemesine, Türk Borçlar Kanunu'nun 58/2. maddesi gereğince "kınanmasına" ve hüküm özetinin tirajı en yüksek iki gazetede yayımlanmasına karar verdi.

Akar'ın avukatı Samet Can Olgaç, Kılıçdaroğlu'nun 10 Ocak 2023'teki TBMM Grup toplantısında, o dönemin Milli Savunma Bakanı olan Akar'a "ağır hakaret ve ithamlarda" bulunduğu gerekçesiyle 100 bin liralık manevi tazminat davası açmıştı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :