Megakente Kuraklık Alarmı! İstanbul'da Yağış Ortalamaları Düştü

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, megakentteki yağış beklentisini değerlendirdi. Öztel, "İstanbul'da kurak günler başladı, ancak arada ve kısa süreli yağmur görebiliyoruz.'' dedi.

Megakente Kuraklık Alarmı! İstanbul'da Yağış Ortalamaları Düştü
Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2024 17:44

Habertürk Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel, megakentteki yağış beklentisini değerlendirdi. Öztel, "İstanbul'da kurak günler başladı, ancak arada ve kısa süreli yağmur görebiliyoruz. Megakent için 14 günlük yağmur birikimi, ortalamaların yarısından daha düşük kaldı" ifadelerini kullandı.

İstanbul'un yağmursuz günleri gelecek hafta sürerken 28 Mayıs Salı öğle saatleri yağmur ihtimali var, fakat zayıf bir yağmur geçişi olabilir. Megakentte hava sıcaklıkları gündüz 19-22°C arasında, rüzgar poyrazdan kuvvetli esiyor. Gelecek hafta sonu yaklaştıkça hava ısınacak, İstanbul ve genel olarak batı ve kuzeybatı bölgeler 28-30°C'lere yükselecek.

Ankara'da pazartesi sabahı tahminen 06.00-10.00 saatleri arası yağmurlu geçecek. Başkent kuvvetli sağanaklı günler geçirdi, yeni haftanın büyük kısmı pazartesiden sonra güneşli geçecek. Hava sıcaklıkları ise önce 18-19°C'lerde, çarşambadan sonra ise 25-27°C'lere çıkıyor.

Ege kıyılarında ve güney bölgelerde sıcaklıklar 25-29°C arasında seyrederken, kuvvetli bahar yağmurları ülkenin iç, güney ve doğu bölgelerinde sürüyor. Muğla, Konya, Afyonkarahisar, Adana'nın kuzey ilçeleri ve Bingöl-Muş arasında bugün kuvvetli yağış nedeniyle hayat olumsuz etkilenebilir.
 

Etiketler :