PKK'dan alçak hamle! 14 yaşındaki çocuğu kaçırdı

Terörist PKK/YPG, Halep ilinde işgalinde elinde tutmaya çalıştığı Münbiç ilçesinde 14 yaşındaki çocuğu kaçırdı ve terörist olmaya zorladı.

PKK'dan alçak hamle! 14 yaşındaki çocuğu kaçırdı
Yayınlanma Tarihi : 03 Kasım 2023 18:08

Türkiye'ye her fırsatta saldırmak için hazır bulunan PKK/YPG terör örgütü herkesin kanını donduran bir hamle yaptı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, PKK/YPG, saflarında savaştırmak için Suriye'de işgal ettiği bölgelerdeki çocukları ailelerinden koparmaya devam ediyor.

PKK/YPG, Suriye'nin Münbiç ilçesinde 14 yaşındaki H.Ş'yi kaçırarak, silahlı eğitim için sözde eğitim kampına götürdü.

Terör örgütü, alıkoyduğu çocukların aileleriyle iletişim kurmasına izin vermiyor.

PKK/YPG'nin çocukları zorla silah altına alma uygulamasını uluslararası kuruluşlar da belgeliyor.

2022'de 1200 çocuğu kaçırarak silahlı kadrosuna kattı

BM, Ocak-Aralık 2022 dönemine ilişkin "Yıllık Silahlı Çatışmalarda Çocuklar" raporunda, terör örgütü PKK ile Suriye uzantısı SDG ve YPG'nin, 2022'de 1200'den fazla çocuğu asker olarak kullandığını açıklamıştı.

Raporda, PKK'nın Suriye kolu SDG'nin 637 çocuğu, PKK/YPG ve SDG'ye bağlı yapılanmaların 633 çocuğu silahlı kadrosuna kattığı kaydedilmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapordaki değerlendirmesinde, "Çocukların HPG/PKK tarafından asker olarak kullanılmasından son derece endişeliyim. Onları, çocukları asker olarak ve farklı amaçlar için kullanmayı sonlandırmaya ve saflarındaki tüm çocukları serbest bırakmaya davet ediyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) ile PKK/YPG elebaşlarından "Mazlum Abdi" kod adlı Ferhat Abdi Şahin arasında Haziran 2019'da "(örgüt kadrosundaki) çocukların serbest bırakılması ve silahlı çatışmalarda kullanılmaması" konulu metin imzalanmasına ve uluslararası kurallara rağmen terör örgütü, söz konusu faaliyetlerini sürdürüyor.

Muhabir: Ömer Koparan,Mehmet Burak Karacaoğlu-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :