Rahim ağzı kanserinden kurtulma şansını artırıyor olabilir! İşte yapılması gerekenler

İngiltere'de yapılan bir araştırma kimsenin bilmediği detayı ortaya çıkardı. Kemoradyoterapi öncesi yapılan kemoterapinin, rahim ağzı kanserinden kurtulma şansını artırabileceğini öğrenildi.

Rahim ağzı kanserinden kurtulma şansını artırıyor olabilir! İşte yapılması gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 23 Ekim 2023 22:04

"Medical Press"in tarafından yapılan habere göre, University College London'da (UCL) gerçekleştiren çalışma rahim ağzı kanseri ile ilgili bilinmeyen detayları ortaya çıkardı. Rahim ağzı kanserinde, kemoradyoterapi tedavisi öncesi uygulanan kemoterapinin etkileri incelendi.

Çalışmanın üçüncü aşaması sonucunda ilk bulgular, kemoterapinin rahim ağzı kanserinden kurtulma şansını artırabileceği ve kanserin nüksetme ihtimalini düşürebileceğini gösterdi.

İngiltere, Meksika, Hindistan, İtalya ve Brezilya'da 500 hastanın 10 yıl boyunca izlendiği araştırmada, rastgele seçilen hastaların bir kısmına yalnızca kemoradyoterapi uygulanırken, geri kalan hastalar ise ilk 6 hafta kemoterapi aldıktan sonra kemoradyoterapi gördü.

Tedavilerin üzerinden 5 yıl geçtiğinde yalnızca kemoradyoterapi uygulanan grupta yaşama oranı yüzde 72 iken, hastaların yüzde 64'ünde hastalığın nüksetmediği belirlendi.

Öte yandan kemoradyoterapiye ek olarak kemoterapi alan hastalarda hayatta kalma oranı yüzde 80 iken, bu hastaların yüzde 73'ünde kanserin nüksetmediği tespit edildi.

Araştırmacılardan Dr. Mary McCormack, "Bu, 20 yılı aşkın süredir bu hastalığın sonuçlarında gördüğümüz en büyük gelişme." yorumunu yaptı.

Araştırmanın ilk bulguları Avrupa Onkoloji Kongresi'nde (ESMO) sunuldu.

 

Muhabir: Ayşe İrem Tiryaki

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :