Rusya'dan Fransa'ya Gözdağı: Ukrayna'ya Asker Gönderilmesi Sorun Yaratır

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu'ya, Ukrayna'ya asker göndermeleri halinde bunun Fransa için sorun yaratacağı uyarısında bulundu.

Rusya'dan Fransa'ya Gözdağı: Ukrayna'ya Asker Gönderilmesi Sorun Yaratır
Yayınlanma Tarihi : 04 Nisan 2024 00:27

Rusya Savunma Bakanlığı, Fransa'nın ısrarlı talebi üzerine Lecornu ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Şoygu'nun bu konuşmada terör saldırısıyla ilgili başsağlığı dilediğini ve Lecornu'nun terör örgütü DEAŞ'ın sorumluluğunu vurgulayarak Ukrayna ve Batılı ülkelerin terör saldırısına karışmadığını belirttiğini açıkladı.

Rusya, Moskova'daki Terör Saldırısında Ukrayna'nın İzi Olduğunu İddia Etti

Rus Bakan Şoygu'nun, terör saldırısıyla ilgili soruşturmanın mutlaka tamamlanacağını ve sorumluların cezalandıracağını vurguladığı belirtilen açıklamada, terör saldırısının organizasyonunda Ukrayna'nın izine dair bilgiler bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, Şoygu'nun, Fransız mevkidaşı Lecornu'ya, "Kiev rejimi, Batılı küratörlerin onayı olmadan hiçbir şey yapmıyor. Umarız bu olayda bu işin arkasında Fransız istihbaratı yoktur." dediği aktarıldı.

Görüşmede Ukrayna meselesinin de ele alındığı belirtilen açıklamada, "Elysee Sarayı'nın Ukrayna'ya Fransız askeri birliği gönderilmesi yönündeki açıklamalarına ilişkin Sergey Şoygu, bunların pratikte uygulanması halinde bunun bizzat Fransa için sorun yaratacağını belirtti." bilgisi verildi.

Ukrayna konusunda yapılan açıklamada, Cenevre'de Rusya'nın katılımı olmadan yapılacak toplantının anlamsız olduğu belirtildi. 

Ayrıca Fransa Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, terör saldırısı ile Ukrayna arasında bağ kurulmasına neden olacak bilgi bulunmadığı vurgulanmış ve Rusya'nın bu durumu istismar etmemesi istenmişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :