Stratonikeia antik kentinde Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlanacak

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan ve gladyatörler şehri olarak bilinen Stratonikeia Antik Kentinde, Cumhuriyetin 100. yılını kutlamaları düzenlenecek.

Stratonikeia antik kentinde Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlanacak
Yayınlanma Tarihi : 24 Ekim 2023 22:18

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, en az 9 ayrı medeniyetin yaşadığı belirlenen ve en önemli antik medeniyet merkezlerinden biri olarak gösterilen Stratonikeia antik kentinde, Cumhuriyetin 100. yılını kutlamak amacıyla kazı çalışanı kadınlar tarafından "100. Yıl" ve "Türkiye" koreografisi yapıldı.

Kazı Başkanlığı koordinesinde kentteki kazı ve restorasyon çalışmalarında görev alan 100 kadın kentte kazılarda ortaya çıkardıkları ve restorasyon çalışmasını gerçekleştirdikleri Kuzey ve Batı Cadde'de toplanarak "100. Yıl" ve "Türkiye" koreografisini oluşturdu. Bazı çalışanlar da Türk bayrağı açtı. Eskihisar Mahallesi sakinleri de bu gösteriye destek verdi.

Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine, antik kentte kazı ve restorasyon çalışmalarının 12 ay boyunca sürdüğünü söyledi.

Yatağan ilçesinin 22 farklı mahallesinden gelen kadınlar ile Stratonikeia antik kenti ve Lagina kutsal alanında arkeolojik kazı, restorasyon ve çizim çalışması yaptıklarını belirten Söğüt, "Biz burada antik dönemlerden günümüze yapıları buluyor, korumasını yapıyor ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyoruz. Stratonikeia merkezinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait köy meydanını ayağa kaldırıyor ve eskiden burada var olan mesleklerin yaşamasını sağlıyoruz." dedi.

Yürütülen çalışmaların yanı sıra Cumhuriyetin 100. yıl dönümü dolayısı kazı ekibi kadınları ile "100. Yıl" ve "Türkiye" koreografisi hazırladıklarını anlatan Söğüt, "Yatağan'ın Sultanları"nın arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarında olduğu gibi koreografilerin oluşturulmasında da başarılı olduğunu dile getirdi.

Muhabir: Durmuş Genç,Osman Akça-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :