'Tiny House' Yasağı Bozcaada'yı da Vurdu! Mühürlemeler Başladı

Kuzey Ege'nin gözde turizm merkezi Bozcaada'da da tiny house'lara yasak geldi. Kaçak konaklamanın önüne geçmek için harekete geçen belediye, adaya son dönemde akın eden tiny house'ları mühürlemeye başladı. Su ve elektrik hizmetleri de kesilecek.

'Tiny House' Yasağı Bozcaada'yı da Vurdu! Mühürlemeler Başladı
Yayınlanma Tarihi : 26 Mayıs 2024 18:12

Son dönemde Bozcaada'da çoğalan "Tiny House" denilen hareketli ahşap yapılar için harekete geçildi. Bozcaada Belediyesi, bu yapıların imar planına uygun olmaması nedeniyle mühürleme işlemine başladığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, Bozcaada'da önemli bir konu olan imar planı çalışmaları devam ediyor. Haziran ayında halkla yapılacak toplantıda bu konular değerlendirilecek.

Belediye, 3194 sayılı İmar Kanunu, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca izinsiz kurulan "Tiny House" tipi hareketli yapıların ve konteyner evlerin Bozcaada'da barınma veya ticari amaçlarla kullanılmasının yasak olduğunu belirtti.

Elektrik ve Su Hizmetleri Kesilecek

Açıklamada, sit alanlarında izinsiz inşai ve fiziki müdahalelerin suç teşkil ettiği ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunulacağı vurgulandı.

Belediye, Bozcaada'ya giriş yapan tüm hareketli yapıların ve konteyner evlerin mühürleneceğini, elektrik ve su hizmetlerinin de kesilmesi için işlemlerin başlatılacağını duyurdu. Ayrıca, bu yapıların tarım arazilerine konulmasına ve altyapı bağlantılarına yardım edenlere de yasal işlem uygulanacağı belirtildi.

Daha Önce De Yasaklanmıştı 

Bozcaada Belediyesi, 9 Nisan 2021'de aldığı kararla tiny house ile adaya giriş yasağı getirmişti.

Kaynak: Haber Merkezi/Ulusal Post
 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :