Uzmanlar, Öfke Patlamalarının Bilinmeyen Riskini Açıkladı: Ölümcül Olabilir

Kısa süreli öfke patlamalarının, kan damarlarının uygun şekilde genişleme kabiliyetine geçici olarak zarar verebileceğini ve bu durumun kalp krizi geçirme riskine katkıda bulunduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar, Öfke Patlamalarının Bilinmeyen Riskini Açıkladı: Ölümcül Olabilir
Yayınlanma Tarihi : 01 Mayıs 2024 22:51

Araştırmacılar, öfkenin kalp krizi riskine nasıl katkıda bulunduğunu açıklamak için bireylerin olumsuz duygulara kapılmasının damar genişleme kabiliyeti üzerindeki etkisini incelediler. 

Çalışma kapsamında, 280 genç erişkin bireye kan basıncı, kalp atış hızı ölçümleri ve endotel hücre sağlığı testleri yapıldı. Sonuç olarak, öfke hissi uyandıran anıları hatırlayan bireylerin kan damarlarının genişleme kabiliyetinin azaldığı gözlemlendi.

İncelemeler sonucu, kısa süreli öfke patlamalarının, arterlerin sertleşmesini önlemede önemli rol oynadığı düşünülen bir işlev olan kan damarlarının uygun şekilde genişlemesine geçici olarak zarar verebileceği tespit edildi.

Öfke, Arterlerin İşlevini Bozuyor

New York'taki Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezinde kardiyolog ve hipertansiyon merkezi eş direktörü olan çalışmanın baş yazarı Dr. Daichi Shimbo, "Öfke, kan damarlarınız için kötüdür. (Öfke duymak) Arterlerinizin işlevini bozar ve bu da kalp krizi riskiyle bağlantılıdır." ifadelerini kullandı.

Shimbo, "Bir kez sinirlenmenizin damar genişleme yeteneğinizi bozduğunu gördük. Peki ya hayatınız boyunca 10 bin kez sinirlenirseniz ne olur? Bu, kalıcı hasara yol açabilir." değerlendirmesini yaptı.

Vazodilatasyon, kan damarlarının duvarındaki kasın gevşemesinin sonucu olarak damarların genişlemesidir. Kan damarları genişleyerek vücudun oksijen veya besin eksikliği olan bölgelerine kan akışını artırır.

Çalışmanın detayları Amerikan Kalp Birliği (AHA) Dergisi'nde yayımlandı.

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :