Günlerdir kapatılacağı konuşulan TELE 1'in ekranı karartıldı.

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Sera Kadıgil'in canlı yayındaki diyanet eleştirisini suç olarak değerlendiren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, TELE 1 ekranlarını kapattı.

Günlerdir kapatılacağı konuşulan TELE 1'in ekranı karartıldı.
Yayınlanma Tarihi : 23 Şubat 2023 02:16

Tele1 canlı yayını üç günlüğüne RTÜK tarafından verilen ceza gerekçesiyle durduruldu. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil'in Diyanet ve imam hatiplerle ilgili dile getirdiği “Diyanet bu haliyle siyasal İslamcı gereçtir” eleştirisini gerekçe gösteren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE 1 ekranlarını üç günlüğüne kararttı.

Üç gün boyunca TELE 1 ekranlarında RTÜK tarafından gönderilen belgesel yayınlanacak. TELE 1'e iki kere daha aynı ceza verilmesi sonucunda kanalın lisansı iptal edilecek.

TELE1, RTÜK cezasının iptalini ve yürütmesinin durdurulması için yargıya başvurmuştu. Ankara 2. İdare Mahkemesi, oy birliği ile yürütmenin durdurulması kararını vermişti.

RTÜK mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. Karar Ankara Bölge İdari Mahkemesine gitti. Bu mahkeme ise yürütmeyi durdurmanın iptaline karar verdi.

Kanalın aktardığı bilgiye göre RTÜK tarafından TELE1'e verilen 3 günlük "ekran karartma" cezası 25 Şubat tarihine kadar uygulanacak