Nagehan Alçı'dan RTÜK'ün Kızılcık Şerbeti kararına sert tepki: 'Baştan sona adaletsizlik'

Habertürk yazarı deneyimli gazeteci Nagehan Alçı, Show TV ekranında yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinin RTÜK tarafından 5 bölüm durdurulma cezası almasını sert sözlerle eleştirdi.

Nagehan Alçı'dan RTÜK'ün Kızılcık Şerbeti kararına sert tepki: 'Baştan sona adaletsizlik'
Yayınlanma Tarihi : 05 Nisan 2023 00:36

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Show TV ekranında yayınlanan, başrollerini Barış Kılıç, Evrim Alasya, Sıla Türkoğlu, Sibel Taşçıoğlu, Settar Tanrıöğen , Müjde Uzman ve Doğukan Güngör'ün paylaştığı Gold Fim imzalı Kızılcık Şerbeti dizisine verilen cezayı eleştirdi. Alçı, köşe yazısında RTÜK'ün Kızılcık Şerbeti dizisine verdiği cezayı 'adaletsizlik, yıldırma ve baskı' ifadeleriyle eleştirdi.

Gazete Kolektif'in haberine göre; Habertürk yazarı Nagehan Alçı, hem laikçi hem İslamcı kesime ciddi tenkitler yönelttiğini söylediğini Kızılcık Şerbeti dizisine RTÜK tarafından verilen 5 program durdurma ve para cezasına tepki gösterdi.

Alçı, “Yapılmaya çalışılan açık: Tam anlamıyla yıldırma ve baskı amaçlanıyor. Nereden baksanız baştan sona adaletsizlik… ‘Kızılcık Şerbeti’ gibi kadına şiddet konusunda bu derece duyarlı bir diziye cinsiyetçilik ve kadına şiddet ve aşağılama gerekçeleriyle ceza verildi. Olacak iş değil bu!” yorumunu yaptı.

Alçı, yazısında şunları kaydetti:

“Televizyonlar korkunç mafya övgüleriyle dolu dizilerden geçilmiyor. Mafyacı ve çeteci kriminal karakterler ‘gerçek erkek’ gibi gösteriliyor. Bu ilkel karakterler ‘Kadınımdır, döverim de severim de’ diyor, açıkça şiddet övülüyor ve sözde kadın kahramanlar bu dayakçı mafya erkeklere adeta tapıyor vs… RTÜK bunlara karşı tek bir ceza yazmadı…

RTÜK, ‘Kızılcık Şerbeti’ üzerinden Ciner Medya Grubu’nun bağımsız ve tarafsız duruşuna ayar çekmeye çalışıyorsa bu çabasında asla başarılı olamayacak.

Türkiye, illa bir yere yaslanan medya grupları yüzünden korkunç bir kutuplaşma yaşıyor.

Netice olarak ne ceza verilirse verilsin toplumun bu diziye ilgisi ve sevgisi bitmeyecek.

Kadın örgütlerini, kadın hukukçuları, akademisyenleri ve baroları RTÜK’ün bu kararına karşı açılacak davaya katılmaya hatta bağımsız dava açmaya davet ediyorum.”

Kaynak: gazetekolektif.com