ABD'li Bilim İnsanları: Eğitim Seviyeniz Yüksek ise Yaşlanmaktan Korkmayın

Columbia Üniversitesi'nden araştırmacılar, eğitimin yaşlanma üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırmacılar, yüksek eğitim seviyesinin daha yavaş yaşlanmayla ilişkili olabileceğini tespit etti.

ABD'li Bilim İnsanları: Eğitim Seviyeniz Yüksek ise Yaşlanmaktan Korkmayın
Yayınlanma Tarihi : 04 Mart 2024 20:36

Anadolu Ajansı'nın haberine göre;  ABD'deki Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, "Framingham Heart Study" adlı çalışmada, 1948'den bu yana 3 nesilden 14 bin 106 katılımcının verilerini inceleyerek, eğitimin yaşlanma üzerindeki etkilerini analiz etti.

Araştırmacılar, söz konusu verilerle elde edilen kan testlerinden faydalanarak DNA'ların incelendiği bir yöntem kullanarak, katılımcıların yaşlanma hızını hesaplamaya çalıştı.

3 nesilden elde edilen verilerle, çocukların eğitim seviyelerini ebeveynlerininkiyle kıyaslayan araştırmacılar, kardeşler arasındaki eğitim düzeyi farklılıklarını da inceledi.

Araştırmacılar, katılımcıların ek olarak gördüğü her 2 yıllık eğitime karşılık, yaşlanma hızının yüzde 2 ila 3 yavaşlayabileceğini ve bu yavaşlamanın ölüm riskini yaklaşık yüzde 7 azaltabileceğini saptadı.

İlk kez eğitim düzeyi ile biyolojik yaşlanma ve yaşam süresinin ilişkilendirildiği kaydedilen çalışma, ebeveynlerinden daha yüksek seviyede eğitim almış katılımcıların daha yavaş yaşlandığını, daha uzun süre ve sağlıklı yaşadığını ortaya koydu.

Çalışma, "JAMA Network Open" dergisinde yayımlandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :