Antik Side'de Mitolojik Esin Perisi Kalliope'nin Mozaiği Keşfedildi

Antalya'nın Side Antik Kenti'nde bulunan ve mitolojik ilham perisi Kalliope'yi betimleyen mozaik zemin, 2024 yılında anıtsal çeşmenin restorasyonu sırasında tesadüfen keşfedildi.

Antik Side'de Mitolojik Esin Perisi Kalliope'nin Mozaiği Keşfedildi
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2024 17:57

Antalya'nın Side Antik Kenti'nde bulunan anıtsal çeşmenin restorasyonu sırasında 2023 yılında mozaik zemin keşfedildi. Mozaikte MÖ 2. yüzyıldan kalma epik şiir perisi Kalliope'nin tasviri ve ismi yer alıyor.

Antalya'nın Side Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmaları kapsamında heyecan verici bir keşif gerçekleştirildi. Kentin anıtsal çeşmesinin restorasyonu sırasında, milattan önce 2. yüzyıla tarihlenen ve mitolojik ilham perisi Kalliope'nin ismi ile resminin bulunduğu görkemli bir mozaik zemin gün yüzüne çıkarıldı.

Kazı çalışmaları 77 yıldır kesintisiz devam eden Side Antik Kenti, Türkiye'nin en iddialı kültür mirasını koruma projelerinden biri olan "Geleceğe Miras" kapsamında inceleniyor. Kazı başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, çeşme restorasyon çalışmaları sırasında, çeşmenin arkasındaki kazılarda, muhtemelen Helenistik dönemde inşa edilmiş, oldukça büyük ve zemini mozaikle kaplı bir mekanın ortaya çıkarıldığını belirtti. Bu mozaiklerden birinde de epik şiirin esin perisi Kalliope'nin betimlemesi ve ismi yer alıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, keşfin heyecan verici olduğunu ve Türkiye'nin en kapsamlı kültürel miras koruma projesi olan "Geleceğe Miras" kapsamında çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini vurguladı. Uzmanlar, 2024 yılında Side Antik Kenti'ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarının yoğunlaşacağını belirtiyor.


 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :