Bebeklerle şarkı söylemenin önemi açıklandı! Dil öğrenmede etkili

Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırma, ebeveynlerin bebeklerinin dil öğrenmeleri için şarkı söylemeleri gerektiğini ortaya koydu.

Bebeklerle şarkı söylemenin önemi açıklandı! Dil öğrenmede etkili
Yayınlanma Tarihi : 01 Aralık 2023 23:17

Bebeklerin dil öğrenmeleri için nelerin gerektiği açıklandı. Uzmanlar konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bir ilkokul öğretmeninin 18 farklı çocuk şarkısı söylediği bir videoyu izlettikleri; 4, 7 ve 11 aylık toplam 50 bebeğin beyin aktivitesini kaydeden Cambridge Üniversitesinden araştırmacılar, bebeklerin dinledikleri şarkıyı beyinlerinde nasıl kodladıklarını anlamak için özel algoritmalar kullandı.

Araştırmacılar, bunun sonucunda bebeklerin dili, çocuk şarkılarındaki ve ninnilerdeki ritmin yükselip alçalan tonlarından öğrendiğini ortaya koyarken disleksi ve gelişimsel dil bozukluğunun ritmin yükselip alçalan tonlarından elde edilen fonetik bilginin işlenmesindeki zorluklardan ziyade ritim algısıyla ilişkili olabileceğini de öne sürdü.

Araştırmacılardan Profesör Usha Goswami, ebeveynlerin dil öğreniminde bebeklerine yardımcı olabilmek için onlarla şarkı söyleyerek konuşmaları gerektiğini vurgulayarak "Ebeveynler bebekleriyle mümkün olduğunca çok konuşmalı ve şarkı söylemeli ya da tekerleme gibi bebeğe yönelik konuşmalardan faydalanmalı. Bu, dil öğrenme sonuçlarında fark yaratacaktır." ifadelerini kullandı.

Araştırmanın detayları, "Nature Communications" dergisinde yayımlandı.

Muhabir: Zeynep Katre Oran-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :