Birçok kişi kokusundan dolayı uzak duruyordu! Sarımsağın şaşırtan etkisi

Sarımsak vücuda sağlamış olduğu faydalarla şaşırtıyor

Birçok kişi kokusundan dolayı uzak duruyordu! Sarımsağın şaşırtan etkisi
Yayınlanma Tarihi : 27 Mart 2024 16:00

Sarımsak, yüzyıllardır tüketilen ve sağlık açısından birçok faydası bulunan bir besindir. Hem yemeklerde kullanılan bir lezzet verici olarak hem de tıbbi amaçlarla kullanılan bir bitki olan sarımsağın vücuda sağlamış olduğu faydalar gerçekten şaşırtıcıdır.

Diyarbakır Haber sitesi Mücadele gazetesi tarafından paylaşılan haberde; Sarımsağın pek bilinmeyen faydaları sıralandı. İşte sarımsağın vücuda sağlamış olduğu o faydalar

Doğal antibiyotik olan sarımsağın faydaları şunlardır:

Sarımsak manganez, B6 ve C vitamini yanı sıra selenyum ve lif kaynağıdır
Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı korur
Kolesterol düzeyini düşürmeye yardım eder
Kan basıncını düşürür ve kalp hastalıkları riskini azaltır
Alzheimer ve demans gibi hastalıkları önlemeye yardımcıdır
Kemik sağlığını iyileştirebilir
Allicin serbest radikallere karşı korur
Tansiyonu düşürme etkisi bulunur
Egzersize bağlı kas hasarlarını azaltır
Doğal bir antibiyotiktir
Mesane enfeksiyonlarına karşı etkilidir
Kanser tedavisinde kullanılır
Sarımsak kanser riskini azaltır
Karaciğeri korur

garlic-1238337-960-720.jpg
Vitamin ve mineral kaynağıdır

Kalorisi düşük olan sarımsak C vitamini, B6 vitamini ve manganez açısından zengindir. Sarımsağın içeriğinde % 84.09 su, % 13.38 organik madde, %1.53 inorganik madde bulunmaktadır. 33 çeşit kükürt bileşiği olan sarımsak; çinko, germanyum, A, B1 ve C vitaminleri içermektedir.

Kan basıncını düzenler


Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi kalp sağlığının risk faktörü olan kan basıncını düzenlemeye ve kontrol etmeye yardımcıdır. İçerdiği allisin sayesinde kan damarlarınızı gevşeterek kanın daha kolay akmasını sağlayabilir.

Alzheimer ve demans gibi hastalıklar için önleyicidir


Sarımsak serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı ve yaşlanma kaynaklı ortaya çıkabilen Alzheimer ve demans gibi bilişsel sorunları geciktirmeye yardım edebilir. Antioksidan açısından zengindir ve antioksidanların oksidatif stresi önemli ölçüde azaltabileceğini ortaya koyan araştırmalar bulunmaktadır.

Sarımsak Nasıl Tüketilmeli?


Sarımsak en çok çiğ olarak tüketildiğinde besin değerlerinden maksimum seviyede yararlanılmaktadır. Ezilip bir kaç dakika bekledikten sonra tüketilmeli, uzun süreli pişirilmemelidir. Sarımsak yemeklere piştikten sonra eklenirse besin değeri yok olmaz.

Tüm bu faydalarıyla sarımsak, düzenli olarak tüketildiğinde vücut için gerçekten önemli bir besindir. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu veya tedavi süreci için sarımsağı kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmak önemlidir.

Fotoğraflar: Pixabay

Etiketler :