İstanbul Havalimanı'nda Toplanan 1,5 Ton Alüminyum Atık Sanat Eserine Dönüştü

İstanbul Havalimanı'ndaki 1,5 ton alüminyum atık, sanatçı Mert Ege Köse'nin çocukların uçma hayalinden esinlendiği "Uçmak Her Çocuğun Hayalidir" isimli esere dönüştü.

İstanbul Havalimanı'nda Toplanan 1,5 Ton Alüminyum Atık Sanat Eserine Dönüştü
Yayınlanma Tarihi : 26 Nisan 2024 18:12

Küresel aktarma merkezi olarak her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği İstanbul Havalimanı, çocuklara ithaf edilen anlamlı bir esere ev sahipliği yapıyor. Sanatçı Mert Ege Köse, tüm çocukların sahip olduğu uçma hayaline atıf olarak inşa ettiği eserinde, İGA İstanbul Havalimanı'ndaki 1,5 ton atık alüminyum parçalarını tek tek şekillendirerek yüzlerce kağıt uçak şekline dönüştürdü.

Havalimanında toplanan alüminyum atıkların yeniden değerlendirildiği eser, çevre bilincinin önemini ve atıkların yaratıcılıkla yoğurularak sanata dönüştürülmesinin mümkün olabileceğini simgeliyor.

Dünyayı Korumaya Yönelik Kolektif Bir Hatırlatıcı

Mert Ege Köse, eserinin hayal gücü ve sürdürülebilirlik bilincini bir araya getirdiğini belirterek, "Eser, hem herkesin çocukluk hayallerinin bir kutlaması hem de dünyayı korumaya yönelik kolektif sorumluluğun bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyor. Form olarak aşağıdan yukarıya doğru sivrilerek yükselen yapı, hayallerin ancak sağlam temeller üzerine inşa edildiğinde gerçekleşebileceğini anlatan bir metafor sunuyor. Eserin göğe yükselen sivri ucu ise uçmanın verdiği heyecanı temsil ediyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :