İzmir'in en önemli değerlerinden olan kaçeli koyunları yaşam parkında yavruladı

İzmir'in doğal güzellikleri arasında yer alan ve endemik bir tür olan kaçeli koyunları, son zamanlarda yaşam parkında sevindirici bir gelişmeye imza attı.

İzmir'in en önemli değerlerinden olan kaçeli koyunları yaşam parkında yavruladı
Yayınlanma Tarihi : 11 Şubat 2024 22:35

Doğal yaşam alanlarının korunması ve türlerin devamlılığının sağlanması adına oldukça önemli olan bu durum, bölgenin biyolojik çeşitliliği açısından da büyük bir değer taşımaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, 26 Kasım 2023'te Resmi Gazete'de yayımlanarak hassas koruma programına alınan Kaçeli koyunlarının sayısının artırılması için proje başlatıldığı belirtildi.

Çeşmeköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve İzDoğa ortaklığıyla yürütülen "Kaçeli Koyunlarını Koruma Projesi" kapsamında, Güzelbahçe Olivelo Yaşayan Parkı'ndaki koyunların ilk doğumlarını yaptığı ifade edilen açıklamada, doğumlarla bu türdeki birey sayısının 26'dan 35'e çıktığı kaydedildi.

Dünyaya gözlerini yeni açan kuzuların, anne sütüyle beslendiği ve sağlıklarının iyi olduğu bildirilen açıklamada, Çeşme ve Karaburun yarımadalarına özgü tür olan Kaçeli'nin, özel bakım gerektirmediği ve tüm mevsim şartlarına uyum sağlayabildiği de belirtildi.

Muhabir: Halil Fidan

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :