Yumurta kabuklarının kolay soyulması için ne yapmak gerek?

İşte yumurta kabuklarının çok daha kolay soyulmasını sağlayacak 5 öneri

Yumurta kabuklarının kolay soyulması için ne yapmak gerek?
Yayınlanma Tarihi : 10 Temmuz 2024 18:21

Bu yöntemleri deneyerek yumurta kabuklarını kolayca soyabilir ve mükemmel haşlanmış yumurtalar elde edebilirsiniz.

Yumurta kabuklarının kolay soyulması için birkaç püf noktası bulunmaktadır. Yumurta haşladıktan sonra kabuklarını soymak bazen oldukça zorlayıcı olabilir. Ancak, aşağıda vereceğimiz önerilerle bu süreci çok daha kolay hale getirebilirsiniz.

1. Taze yumurta kullanın: Yumurtalar ne kadar taze olursa, kabuklarını o kadar kolay soyabilirsiniz. Eğer mümkünse, yumurtaları taze alıp haşlamak kabuklarının kolay soyulmasını sağlayacaktır.

2. Soğuk suyla haşlayın:

Yumurtaları kaynar suya atmadan önce tencereye soğuk su koyarak yumurtaları içine atın. Daha sonra kaynamaya bırakın ve yumurtaları haşladıktan sonra hemen soğuk suya alın. Bu yöntem yumurta kabuklarının kolay soyulmasına yardımcı olacaktır.

3. Yumurtaları çatlatmadan haşlayın:

Yumurtaları tencereye koyduktan sonra altını yakmadan önce hafifçe çatlatın. Bu sayede kabuklarının haşlanma sırasında çatlamasını engelleyebilirsiniz.

4. Buzlu suya atın:

Yumurtaları haşladıktan sonra hemen buzlu su dolu bir kaba alın. Bu sayede yumurtaların içindeki zarın kabuğa yapışmasını engelleyebilirsiniz.

Haşlanmış yumurta neden kolay soyulmaz?

Taze yumurta haşlandığı zaman kolay soyulmaz. Taze yumurtalardaki küçük hava boşlukları ve yumurta kabuğunu saran ince zar nedeniyle kolay soyulmaz. Yumurta buzlu suda beklediğinde ise su kaybı oluşur ve yumurta etrafındaki kabuktan daha kolay ayrılarak hızlıca soyulur.

5. Yumurtayı yuvarlayarak soyun:

Haşlanmış yumurtayı tezgaha veya tezgahın üstüne hafifçe vurarak çatlatın. Daha sonra yumurtayı yuvarlayarak kabuğunu kolayca soyabilirsiniz.

Ulusalpost.com