Düzce'de Gal Arısına Karşı Doğal Mücadele: 3 Bin "Torymus Sinensis" Böceği Yardıma Koşuyor!

Düzce'nin kestane ağaçları ve arıcılık faaliyetleri, gal arısı isimli bir zararlı tarafından tehdit altındaydı. Bu sorunun çözümü için Orman Genel Müdürlüğü ve Düzce Valiliği harekete geçti ve 3 bin "torymus sinensis" böceği doğaya salındı.

Düzce'de Gal Arısına Karşı Doğal Mücadele: 3 Bin "Torymus Sinensis" Böceği Yardıma Koşuyor!
Yayınlanma Tarihi : 07 Mayıs 2024 21:45

Fındıklı Aksu köyünde düzenlenen törende Vali Selçuk Aslan, gal arısının ilk kez 2014 yılında Türkiye'de görüldüğünü ve Düzce'nin orman varlığının %10'unu oluşturan kestane ağaçlarını ciddi şekilde tehdit ettiğini ifade etti. Aslan, bu zararlıyla mücadele edilmemesi halinde kestane veriminin %80 oranında azalabileceğini de sözlerine ekledi.

Mücadelede Umut Işığı "Torymus Sinensis"

Tarım ve Orman Bakanlığı araştırma enstitülerinde geliştirilen bu böcek türü, gal arısının larvalarını tüketerek doğal bir denge kurulmasına yardımcı oluyor. Vali Aslan, "torymus sinensis"in gal arısını yok etme konusunda oldukça etkili olduğunu ve bu sayede kestane ağaçlarının korunacağını belirtti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Aslan, bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından araştırma enstitüsünde gal arısıyla biyolojik mücadele ederek larvasını tüketen ve literatürde "torymus sinensis" diye adlandırılan mücadeleci bir böcek türünün geliştirildiğini vurgulayarak, "Bunları inşallah birazdan doğaya salacağız. Bunlar gal zararlısını neredeyse tamamen imha edebilecek etkinlikte test edilmiş durumda." ifadelerini kullandı.

Hem kadınlara ve annelere saygı için hem de çiftçilerin daha kolay telaffuz edebilmesi açısından gal arısıyla biyolojik mücadele eden "torymus sinensis" böceğinin isminin, Türk mitolojisinin kadın kahramanlarından "Tomris" olarak literatüre kaydedilmesi önerisinde bulunan Aslan, şunları kaydetti:

"Dilimizde telaffuzu oldukça zor olan bu böceğe 'torymus' yerine 'Tomris' desek daha uygun olmaz mı? Türk mitolojisindeki efsane kadın hükümdarlardan çiftçimizin de köylümüzün de rahatlıkla telaffuz edebileceği böyle bir şeyi ben önereceğim. İnşallah basın kuruluşları üzerinden de bakanlığımız ve literatür bunu dikkate alır. 'Torymus sinensis' denen bu böceğimiz bundan sonra Tomris olsun diyorum."

Aslan, şu anda 3 bin "torymus sinensis" böceğini doğaya saldıklarını, 10 gün içerisinde bu rakamı farklı bölgelerde 10 bine tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :