Galata Kulesi, Modern Restorasyon ile Yeniden Ziyaretçilere Açılıyor

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Galata Kulesi'nde gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ve ziyarete açılacağı tarihi duyurdu.

Galata Kulesi, Modern Restorasyon ile Yeniden Ziyaretçilere Açılıyor
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2024 23:55

Modern teknoloji ve uzman akademisyenlerin rehberliğinde gerçekleştirilen onarım ve iyileştirme faaliyetleri sonucunda, kültürel mirasımız Galata Kulesi, 25 Mayıs'tan itibaren yeniden ziyaretçilere açılacak.

Bakanlık, betonarme yapılar üzerinde yapılan teknik analizler ve jeoradar raporları doğrultusunda projelerin uygulandığını ve çalışmaların fen ve sanat kurallarına uygun şekilde tamamlandığını belirtti. Restorasyon sürecinde, profesyonel dağcıların da kapsamlı katkılarıyla yapı güçlendirildi ve düzenlendi.

Galata Kulesi'nin yeniden açılışında, sayısı saat başı en fazla 100 kişi olacak şekilde kontrollü girişlere izin verileceği bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

"Bakanlığımız tarafından Galata Kulesi'nde gerçekleştirilen onarım ve iyileştirme çalışmaları tamamlanmıştır. 1964-1967 yılları arasında eklenen betonarme yapılar üzerinde yapılan teknik analizler ve jeoradar raporları doğrultusunda hazırlanan projeler, modern teknolojilerle ve alanında uzman akademisyenlerimizin rehberliğinde uygulanmıştır.

Restorasyon çalışmaları, fen ve sanat kurallarına uygun şekilde tamamlanarak yapı hem kültürel mirasımızı koruyacak hem de ziyaretçilere ve göçmen ebabil kuşlarına ev sahipliği yapacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışmalar, profesyonel dağcılar tarafından yapılan kapsamlı uygulamalarla desteklenmiştir. 25 Mayıs 2024 tarihinden itibaren ziyaretçilere yeniden açılacak olan Galata Kulesi'nde, ziyaretçi yönetim planı çerçevesinde saat başı en fazla 100 kişi olacak şekilde kontrollü girişlere izin verilecektir."

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Etiketler :