İstanbul'da Nesli Tükenme Tehlikesi Altındaki Hayvanları Avlayıp Tahnitleyen Şüpheli Yakalandı

İstanbul'da, yurt içi ve yurt dışında nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanları avladığı ve tahnit edip kendisine özel müze kurduğu belirlenen şüpheli yakalandı.

İstanbul'da Nesli Tükenme Tehlikesi Altındaki Hayvanları Avlayıp Tahnitleyen Şüpheli Yakalandı
Yayınlanma Tarihi : 19 Mart 2024 15:54

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, Sarıyer ve Arnavutköy ilçelerindeki iki adreste, CITES (Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme) kapsamında bulunan tabiat canlılarının tahnit ve trofelerinin bulunduğu bilgisi üzerine operasyon düzenledi. Söz konusu adreslere düzenlenen operasyonda şüpheli A.Ü. gözaltına alındı.

Arama yapılan Arnavutköy'deki adreste, şüphelinin tahnit ettiği hayvanların sergilendiği özel bir müze tespit edildi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Profesyonel avcı olduğu anlaşılan şüphelinin, yurt içi ve yurt dışında avladığı hayvanları tahnit ettiği tespit edildi. Adreslerdeki aramalarda, jaguar, kutup ayısı, misk öküzü, kutup tilkisi ve tavşanı, bizon, timsah, aslan, leopar, geyik, antilop, sırtlan, piton yılanı gibi hayvanlar ile fil dişi, hayvan postu ve boynuzların olduğu 405 parça ele geçirildi.

Hakkında, "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" ve "CITES'e aykırılık" suçlarından işlem başlatılan şüpheli emniyete götürüldü.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :