Manyas Barajı'nda Su Seviyesinin Yükselmesiyle Oluşan Manzara Görenleri Büyüledi

Balıkesir'in Manyas ilçesine bağlı Ören Mahallesi'ndeki Manyas Barajı havzasında kalan tepelik alan ve üzerindeki çiftlik, su seviyesinin yükselmesiyle adaya dönüştü. Ortaya çıkan manzara kartpostalları aratmadı.

Manyas Barajı'nda Su Seviyesinin Yükselmesiyle Oluşan Manzara Görenleri Büyüledi
Yayınlanma Tarihi : 23 Nisan 2024 23:04

Manyas Barajı'na kıyısı bulunan Ören Mahallesi'nde, 63 hane bulunuyor. Mahalle sakinleri, baraj havzasında bulunan tepelik alanda çiftliklerini kurmuş durumda ancak ilkbaharda su seviyesinin yükselmesiyle adaya dönüşen alanı kullanamıyorlar. Yaz aylarında ise sulama ve buharlaşma sonucu su miktarı azalınca alan tekrar karayla bağlantı kuruyor. 

Bölgenin doğası ve baraj manzarasıyla dikkat çektiği için, bahar aylarında bölgeye birçok ziyaretçi geliyor ve bu güzel manzarayı fotoğraflamak istiyor. Mahalle sakinleri de bu doğal güzelliği cep telefonlarıyla fotoğraflayarak sosyal medya hesaplarında paylaşıyor.

Mahalle Sakini Bölgenin Turizme Kazandırılmasını İstiyor

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Mahalle muhtarı Erhan Karatepe, Ören'in doğal güzelliğiyle ön plana çıktığını söyledi.

Ormanla kaplı mahallenin barajla da bütünleştiğini vurgulayan Karatepe, "Barajla mahallemiz inanılmaz güzel bir doğaya sahip oldu. Balıkesir'den ve çevre ilçelerden mahallemize gelen insanlar oluşan manzarada bol bol fotoğraf çekerek ölümsüzleştiriyor. Devlet büyüklerimizden mahallemizin turizme kazandırmalarını bekliyoruz." dedi.

Mahalle sakinlerinden Sami Etçe (68) de daha önce İzmir'de yaşadığını, 8 yıl önce memleketi Ören'e döndüğünü dile getirdi.

Ören'in doğal güzelliğe sahip olduğunu belirten Etçe, şöyle konuştu:

"Bundan 40 önce eşime buraya ev yapacağımı söylemiştim. Burası bize babamızdan kaldı. Şimdi buraya yerleştik. Buranın doğal güzelliği için geri geldik. Her bahar ayında mahallemizde çok güzel bir manzara oluşur, bölgede çeltik üretimi olduğu için yazın su geri çekilir. Mahalle dışından birçok kişi gelip burada fotoğraf çekiliyor."

İsmet Erdoğan (77) da yerli ve yabancı turistlerin mahalleye gelerek doğal güzelliği görmelerini istedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :