Samsun'da Kanola Bitkisi Çiçek Açmasıyla Tarlalar Sarıya Büründü

Samsun'un Havza ilçesinde kanola bitkisinin çiçek açmasıyla tarlalar sarıya büründü. Ortaya çıkan manzara, görenleri hayran bıraktı.

Samsun'da Kanola Bitkisi Çiçek Açmasıyla Tarlalar Sarıya Büründü
Yayınlanma Tarihi : 26 Nisan 2024 18:05

Samsun'un Havza ilçesinde ilk olarak 1994 yılında 100 dekarda ekilen kanolanın üretim alanı 2022'den itibaren artış gösterdi. Bu yıl ilçede 4 bini aşkın dekarda ekildiği tahmin edilen kanolanın çiçek açmasıyla, tarlalar sarıya büründü.

Havza Buğday Pazarı Derneği Başkanı Sencer Gedik, kanolanın ilçede ilk olarak 1994'te ailesi tarafından ekildiğini belirterek, o dönem bölgede pazar imkanı kısıtlı olduğundan üretimlerinin sürmediğini belirten Gedik, son yıllarda ise kanola üretiminin arttığını dile getirdi.

Bu Yıl Verim 2 Katına Çıktı

Geçen yıl kendisinin de 10 farklı tohumla 500 dekarda kanola ekimi yaptığına işaret eden Gedik, "Dekar başına 350 kilogram verim aldık. Geçen yıl Havza genelinde 2 bin 200 dekarda ekim yapıldı. Bu yıl bu rakamın iki katına çıktığını tahmin ediyorum. Kuraklığa göre geçen seneki verimi yakalayacağımızı düşünüyorum. Bitki, Havza'ya uyum sağladı." dedi.

Kanolanın kuraklığa karşı direncinin diğer bitkilere göre daha fazla olduğuna dikkati çeken Gedik, "Buğday Pazarı olarak üreticinin ürününü alıyoruz. Ürünle ilgili pazar sıkıntısı yok. Bitkinin ekim alanının artırılması konusunda İl ve İlçe Tarım ve Orman müdürlüklerinin önemli destekleri oldu. Kanola, Havza'da tarımsal destekleme kapsamına alındı." diye konuştu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :