Buğday Stokları Tükenmek Üzere Olan Yemen'den AB'ye Çağrı: 'Alternatif Pazar Bulun'

Yemen'de uzun süredir devam eden siyasi istikrarsızlık ve iç savaş insani krizi derinleştirirken buğday stoklarının tükenmek üzere olduğu açıklandı.

Buğday Stokları Tükenmek Üzere Olan Yemen'den AB'ye Çağrı: 'Alternatif Pazar Bulun'
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 18:48

Uzun süredir siyasi istikrarsızlık ve iç savaş nedeniyle insani kriz eşiğinde olan Yemen'de buğday stokları neredeyse tükendi. 2014'ten beri İran destekli Husiler ile çatışma halinde halinde olan Yemen halkı, git gide büyüyen insani krizin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ithal edilemeyen buğday nedeniyle yiyecek ekmek bulamayacak duruma geldi.

Anadolu Ajansı'ndan Halime Afra Aksoy'ın haberine göre; Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vaid Bazib, resmi haber ajansı SABA'da yayınlanan açıklamasında, küresel gıda krizi ve Rusya-Ukrayna savaşının Yemen'e buğday ithalatı üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Ülkesinin ithal ettiği toplam buğdayın yüzde 46'sından fazlasının bu iki ülkeden tedarik edildiğine dikkat çeken Bazib, "Yemen'deki stratejik buğday stokunun önümüzdeki ayın ortasında sona ermek üzere." dedi.

Yemenli Bakan, Avrupa Birliği ülkelerine buğday satın alabilmek için yeni pazarlar bulmasına yardımcı olunması çağrısında bulundu.

Kaynak:Haber Kaynağı