İran, Şiddeti 6'nın Üstünde Üç Depremle Sarsıldı: 5 Ölü, 84 Kişi Yaralı

İran'ın Hürmüzgan eyaletinde gece yarısı peş peşe meydana gelen 6.1, 6.1 ve 6.3 büyüklüğündeki depremlerle sarıldı. Çok sayıda enkaz ve hasarlı binaların olduğu tespit edilen deprem üssünde şimdilik arama kurtarma çalışmaları sona erdi.

İran, Şiddeti 6'nın Üstünde Üç Depremle Sarsıldı: 5 Ölü, 84 Kişi Yaralı
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2022 00:43

İran'ın güneyinde yer alan Hürmüzgan eyaletinde bağlı Bender, Hemir ve Bender Lenge şehirleri ve çevresinde gece yarısı üst üste büyüklüğü 6'nın üstünde üç ayrı deprem meydana geldi. Üst üste şiddetli depremin meydana geldiği bölgelerde 5 kişinin hayatını kaybettiği, 83 kişinin ise yaralandığı aktarıldı. 

Anadolu Ajansı'ndan Haydar Şahin'in haberine göre; İran'ın güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde gece peş peşe meydana gelen, büyüklüğü 6’nın üstündeki üç depremde 5 kişinin hayatını kaybettiği, 84 kişinin yaralandığı bildirildi.

İran devlet televizyonuna göre, merkez üssü Hürmüzgan eyaletine bağlı Bender Hemir ve Bender Lenge şehirleri çevresi olan 6,1 büyüklüğündeki ilk deprem, yerel saatle 02.02'de kaydedildi.

Bunun ardından yerel saatle 03.54 ve 03.55’te 6,1 ve 6,3 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Bölgede düşük şiddette artçı sarsıntılar da devam etti.

İran Acil Servis Sözcüsü Müctabi Halidi, yaptığı açıklamada, Hürmüzgan'daki depremlerde 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 84 kişinin yaralandığı bilgisini verdi.

Halidi, 15 yaralının tedavisinin hastanelerde sürdüğünü, diğer yaralıların taburcu edildiğini aktardı.

Arama Kurtarma Çalışmaları Sona Erdi

Hürmüzgan Kızılay Cemiyeti Genel Müdürü Mühendis Muhtar Silahşor ise 6,1 büyüklüğündeki ilk depremin merkez üssünün 300'den fazla haneye sahip Sayehuş köyü olduğunu ve en fazla hasarın bu bölgede görüldüğünü kaydetti.

Silahşor, Konh, Dejgan ve Çah Ahmed gibi çevre köylerde de ciddi hasar meydana geldiğini belirtti.

İranlı yetkili, arama kurtarma çalışmalarının sona erdiğini ve enkaz altında kimsenin kalmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı