Kanada'da Enflasyon Son 39 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Kanada'da yıllık enflasyon, 2022 nisan ayına göre yüzde 1,0 artarak mayısta yüzde 7,7 seviyesine çıktı.

Kanada'da Enflasyon Son 39 Yılın En Yüksek Seviyesinde
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2022 17:41

Dünyanın en güvenli 3 şehrine ev sahipliği yapan Kanada'da da ekonomik kriz, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle her geçen gün derinleşiyor. Kanada İstatistik Kurumu'na göre, mayıs ayında enflasyon 1983'ün yılının aynı dönemindeki seviyeyi aşarak yüzde 7,7 oldu.

Anadolu Ajansı'ndan Seyit Aydoğan'ın haberine göre; Kanada İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamada, geçen ay yıllık enflasyonun, 1983'ün aynı dönemindeki yüzde 7,3 seviyesini geçtiği belirtildi.

Açıklamada, yıllık enflasyonun yükselmesindeki en önemli faktörün benzin fiyatlarındaki artış olduğu belirtilerek, benzin fiyatlarının sadece mayıs ayında yüzde 12 arttığı, yıllık artışının da yüzde 48 olduğu bildirildi.

Benzinden sonra en fazla gıda fiyatlarında artış yaşandığı, hanehalkının gıda faturalarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,7 arttığı aktarılan açıklamada, gıda kategorisinde yenilebilir katı ve sıvı yağların maliyetinin yüzde 30 ile rekor düzeyde yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada, "Ukrayna, dünyanın önde gelen ayçiçeği yağı tedarikçilerinden biri olduğundan ve savaş, temel gıda maddelerinin kıtlığına neden olduğundan, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bu yükselişte önemli bir faktördür." denildi.

Kanada'da nisan ayında yüzde 6,7 olan yıllık enflasyon, 1991'den itibaren en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı