Kovid-19 Salgını Sonrası İlk Yurt Dışı Hacı Kafilesi Kutsal Topraklara Geldi

Son hac ve umre kafilesini 2019 yılında kabul eden Suudi Arabistan'a Kovid-19 salgını sonrası ülke dışından ilk hacı kafilesi Endonezyalı Müslümanlar oldu.

Kovid-19 Salgını Sonrası İlk Yurt Dışı Hacı Kafilesi Kutsal Topraklara Geldi
Yayınlanma Tarihi : 04 Haziran 2022 18:06

Her yıl milyonlarca Müslümanın ziyarettiği Medine, yaklaşık 2019 yılından bu yana hac ve umre ziyaretlerine kapalıydı. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'den ilk hacı kafilesi Medine'ye ulaştı. 

Suudi Arabistan'a hac ve umre ziyareti için giden ikinci ülke ise Endonezya oldu. Endonezyalı 385 Müslüman, bugün Medine Prens Muhammed bin Abdulaziz Havalimanı'na devam eden Kovid-10 tedbirleri altında indi. 

Anadolu Ajansı'ndan Zeynep Hilal Karyağdı Duran'ın Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'dan derlediği habere göre; Endonezya'dan gelen bu yılın ilk hacı kafilesini taşıyan uçak, Medine'deki Prens Muhammed bin Abdulaziz Havalimanı'na indi.

Kafile, havaalanında Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı Vekili Muhammed bin Abdurrahman el-Bicavi ile Endonezya'nın Riyad Büyükelçisi Abdulaziz Ahmed ve bazı Suudi Arabistanlı yetkililer tarafından karşılandı.

Endonezyalı 358 hacı adayının bulunduğu kafile havalimanında güllerle karşılanırken, gelenlere hurma ve zemzem ikramı da yapıldı.

Suudi Arabistan'a yurt dışından son hacı kabulü 2019 yılında yapılmış daha sonra Kovid-19 salgını nedeniyle yurt dışından hacı adayı kabul edilmemişti.

Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında sadece ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayına izin verilmişti. Geçen yıl da ülke içinden 60 bin kişiyi kabul eden Suudi Arabistan, yurt dışından kimsenin alınmayacağını duyurmuştu.

Kovid-19 Gölgesinde Hac Mevsimi

Bu yıl Suudi Arabistan, hac ibadeti için ülke içinden ve dışından toplam bir milyon ziyaretçinin kabul edileceğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığından nisan ayında yapılan açıklamada, Kovid-19 salgını önlemleri gölgesinde gerçekleşecek hac mevsimine ilişkin kurallar duyurulmuştu.

Bu yıl hac için kutsal topraklara kabul edilecek ziyaretçilerde 65 yaş altı olmasının yanı sıra Kovid-19 aşısının temel dozlarını yaptırmış olmaları şartı aranacağı belirtilmişti. Ayrıca hac ibadeti için Suudi Arabistan'a seyahat eden her yolcunun son 72 saat içinde alınmış negatif PCR test sonucunu ibraz edeceği aktarılmıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı