Kuveyt'te Siyasi Kriz Derinleşiyor, Meclis Feshedildi

Kuveyt Veliaht Prensi Mesal el-Ahmed es Sabah, Kuveyt Emiri Şeyh Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah adına devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Anayasal haklarına dayalı olarak Millet Meclisi'ni feshetme kararı aldıklarını duyurdu.

Kuveyt'te Siyasi Kriz Derinleşiyor, Meclis Feshedildi
Yayınlanma Tarihi : 22 Haziran 2022 17:15

5 Nisan'da hükümetin istifa ettiği Kuveyt'te siyasi kriz devam ediyor. Hükümetin istifasıyla devam eden siyasi krizden yaklaşık 2 ay sonra Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah el-Halid el-Hamed'in hakkında Meclis'e verilen gensoru üzerine yaklaşık 1 hafta sonra istifa etmişti. Hükümetin düşmesi ve ardından gelen istifa üzerine Meclis'teki bazı parlamenterler, hükümet ile parlamento arasındaki krizin çözüme kavuşması için Kuveyt Emiri Şeyh Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın müdahalesi talebiyle protestoya başvurmuştu.

Anadolu Ajansı'ndan Mustafa M. M. Haboush ve Mahmut Geldi'nin haberine göre; Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed es-Sabah, genel seçimlere gitmek üzere Meclis'i feshetme kararı aldıklarını duyurdu.

Veliaht Prens Sabah, Kuveyt Emiri Şeyh Nevaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah adına devlet televizyonundan halka hitaben bir konuşma yaptı.

"Anayasal hakkımıza dayalı olarak Millet Meclisi'ni feshetme ve genel seçimlere çağrı yapma kararı aldık." diyen Sabah, Meclis'i feshetme ve seçimlerle ilgili genelgenin gerekli yasal işlemlerin ardından önümüzdeki aylarda duyurulacağını kaydetti.

Meclis'e seçilen yanlış temsilcilerin ülke çıkarlarına zarar vereceği ve başa dönmek zorunda kalacaklarına işaret eden Sabah, "Siyasi sürecin düzeltilmesi için halkın iradesine sığınma kararı aldık." şeklinde konuştu.

Mevcut duruma geri dönmenin ülke çıkarına olmayacağını dile getiren Sabah, bu sebeple siyasi sürecin düzeltilmesi için gerçekleşecek seçime katılım fırsatını kaçırmama çağrısında bulundu.

Hükümetin yönetimi ve Millet Meclisi'nin uygulamalarından dolayı Kuveyt halkında yasama ve yürütme organlarının performanslarına karşı öfke oluştuğuna dikkati çeken Sabah, sözlerini şöyle sürdürdü:

"“Bizler yasama ve yürütme organlarını yönlendirmekle yetiniyorduk. Ülkenin ve halkın çıkarları için yapılan herhangi bir reform veya işlemde kimseyi engellemeye kalkışmadık.”

Kaynak:Haber Kaynağı