Müzisyen Roger Waters, "sahte bayrak" operasyonu dedi

Pink Floyd'un kurucularından ünlü rock müzisyeni Roger Waters, Hamas'ın geçen ay Gazze sınırının ötesine düzenlediği saldırı ile ilgili dikkat çeken bir yorum yaptı. Rogers, "sahte bayrak operasyonu" olabileceği ihtimali üzerinde durduğunu belirtti.

Müzisyen Roger Waters, "sahte bayrak" operasyonu dedi
Yayınlanma Tarihi : 09 Kasım 2023 21:14

Ama sizin gerçekleştirdiği aksa Tufan operasyonunun ardından İsrail Gazze şeridinde yoğun saldırılarına başladı. Bir ayı aşkın süredir devam eden saldırılar sonucu binlerce sivil hayatını kaybederken ünlü isimlerden de çeşitli yorumlar geliyor.

ABD'li gazeteci Glenn Greenwald ile röportajında Waters, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın 7 Ekim sabahı "Aksa Tufanı" adıyla düzenlediği operasyonları değerlendirdi.

Dünyaca ünlü sanatçı, saldırı haberini ilk duyduğunda "Bekleyip görelim neler olduğunu" şeklinde tepki verdiğini belirterek, "İsrailliler bu saldırının olacağını nasıl bilemedi? Hala bu çıkmazın içindeyim." dedi.

Hamas'ın saldırılarıyla alakalı bazı şeylerin şüphe uyandırdığını vurgulayan Waters, "Bunun bir sahte bayrak operasyonu olup olmadığını, neler yaşandığını, nasıl bir hikayeye varacağımızı bilmiyoruz. Hatta orada yaşanan gerçeklerin büyük bir kısmını öğrenebilir miyiz, onu da bilmiyoruz. Neler olduğunu söylemek çok zor." görüşünü paylaştı.

Roger Waters, Hamas'ın işgal karşısında direniş gösterme hakkı olduğunun altını çizerek, "Önceki açıklamamda da belirttiğim gibi savaş suçu işlenmişse bunu lanetlerim. Kim yapmış olursa olsun, umurumda değil." ifadesini kullandı.

Sahte bayrak operasyonu nedir?

Tarihte ilk kez 16. yüzyılda kullanılan "sahte bayrak" terimi, bir ülkenin başka bir ülkeye saldırmada yasal gerekçe üretmek için çeşitli hileler uygulayarak düzenlediği siyasi ve askeri eylemler olarak tanımlanıyor.

Yakın tarihte ilk olarak Nazi Almanyası'nı Polonya işgalinde kullanılan bu yöntemde 1939'da Alman ajanları Polonyalı gibi giyinerek sınıra yakın bir Alman radyo istasyonuna saldırdı.

Dönemin Alman hükümeti, saldırıyı Polonyalı sabotajcıların yaptığı izlenimini vererek Polonya işgaline zemin hazırladı.

Muhabir: Ömer Faruk Yıldız-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :