Pakistan'ı Etkisi Altına Alan Şiddetli Yağışlar Nedeniyle 32 Kişi Hayatını Kaybetti

Pakistan'ın Belucistan, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaleti ile Gilgit-Baltistan eyaletinde son iki gündür etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 32'ye yükseldiği bildirildi.

Pakistan'ı Etkisi Altına Alan Şiddetli Yağışlar Nedeniyle 32 Kişi Hayatını Kaybetti
Yayınlanma Tarihi : 06 Temmuz 2022 23:08

Pakistan'daki ulusal basında yer alan haberlere göre, ülkenin bazı eyaletlerinde dünden bu yana etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle 32 kişi hayatını kaybetti. Bazı bölgelerde onlarca ev yıkılırken, bazı bölgelerde ise 200'ün üzerinde ev sel sularına teslim oldu. Şiddetli yağış sonrası meydana gelen sellerde ise birçok şehir karanlığa gömüldü. Ülke genelinde 14 Haziran'dan bu yana ise 77 kişinin şiddetli yağış nedeniyle hayatını kaybettiği duyuruldu.

Anadolu Ajansı'ndan Muhammet Nazım Taşcı'nın haberine göre; Ulusal basındaki haberlere göre, Belucistan, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaleti ile Gilgit-Baltistan bölgesinde aşırı yağışlar hayatı olumsuz etkiledi.

Belucistan'ın Ketta şehrinde dünden bu yana devam eden yağışların yol açtığı afet ve kazalar sonucu 20 kişi yaşamını yitirdi.

Ketta'nın çeşitli bölgelerinde onlarca ev yıkıldı, yüzlerce ev ve iş yeri de hasar gördü.

Gilgit-Baltistan bölgesinde de aşırı yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymaları sonucu 4 kadın öldü. Bölgede 200 ev de sel ve heyelanlar sebebiyle yıkıldı.

Pencap eyaletine bağlı Ravalpindi ve Gujranvala şehirlerinde de yağışların yol açtığı kazalarda 4 kişi yaşamını yitirdi.

Hayber Pahtunhva eyaletinin Kuzey Veziristan bölgesinde sele kapılan 3 kadın yaşamını yitirdi. Miranşah şehrinde üzerine duvar yıkılan bir kadın öldü.

Miranşah'da 2 elektrik iletim kulesinin yıkılması sonucu şehir karanlığa gömüldü.

Ülkede genelinde dünden bu yana devam eden şiddetli yağışlar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 32'ye çıktı.

Muson Sezonunda 77 Kişi Öldü

İklim Değişikliği Bakanı Şeri Rahman, başkent İslamabad’da yaptığı açıklamada, 14 Haziran’dan bu yana muson yağmurları sonucu ülke genelinde 77 kişinin öldüğünü söyledi.

Rahman, ölümlerin 39’unun Belucistan’da kaydedildiğini belirtti.

Kaynak:Haber Kaynağı