Trump'ın avukatından şoke eden hareket! Başkanlık seçimi iddialarını doğruladı

ABD'nin Georgia eyaletindeki "2020 Başkanlık Seçimi'ne müdahale" davasında herkesi şaşırtan bir olay yaşandı. Eski ABD Başkanı Donald Trump ile birlikte davada yargılanan avukatlarından Jenna Ellis, tüm suçlamaları kabul ettiğini duyurdu.

Trump'ın avukatından şoke eden hareket! Başkanlık seçimi iddialarını doğruladı
Yayınlanma Tarihi : 24 Ekim 2023 21:42

 ABD Başkanı Donald Trump ile birlikte davada yargılanan avukatlarından Jenna Ellis, davanın son duruşmasında kendisine yöneltilen "yalan beyanda bulunmaya yardım ve yataklık etme" suçlamalarını doğruladı. Bu iddialar tüm dünyayı kasıp kavururken, ABD'nin en çok konuşulan konularından biri oldu.

Suçlamaları kabul etmesinin ardından savcılarla yaptığı anlaşma kapsamında, Ellis'e "5 yıl denetimli serbestlik, 5 bin dolar tazminat, 100 saat kamu hizmeti" cezaları verildi. Anlaşma maddelerine Ellis'in, Georgia halkına bir özür mektubu yazma ve konuyla ilgili gelecek duruşmalarda doğru beyanda bulunma şartları da konuldu.

İddianamede, Ellis hakkında başkent Washington'da Kongre baskınının meydana geldiği 6 Ocak 2021'de tasdiklenmesi gereken 2020 Başkanlık Seçim sonuçlarının Kongre'de onaylanmasının aksatılmasına yönelik planın kurgulanmasına yardımcı olmak da bulunuyordu.

Dava kapsamında yargılanan Scott Graham Hall ile Trump'ın diğer avukatlarından Sidney Powell ve Kenneth Chesebro da suçlamaları kabul etmişti.

Trump ve beraberinde suçlanan diğer kişiler, kendilerine yöneltilen suçlamaları yine reddetti.

"Seçimlere müdahale" davası

Georgia'nın Atlanta kentinde, "eyaletteki 2020 Başkanlık Seçimi sonuçlarına müdahale girişimi" iddiasını uzun süredir soruşturan Fulton bölgesi savcılarının sundukları deliller ve tanık ifadelerinin ardından Trump'a yeni suçlamalar isnat edilen iddianame, 14 Ağustos'ta kamuoyuna açıklanmıştı.

İddianamede 41 suçlama yer alırken, Trump'a 13 suç isnat edilmişti.

Trump'ın yanı sıra aralarında eski avukatları Rudy Giuliani ile eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows'un da bulunduğu 18 kişiye daha suçlama yöneltilmişti.

İddianame kapsamında 24 Ağustos'ta teslim olan Trump, 200 bin dolarlık kefalet bedelini ödeyerek serbest bırakılmıştı.

Muhabir: Aleyna Çil-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :