Yahudi Yerleşimciler Batı Şeria'da 2 Filistinliyi Darp Etti, Araçlarını Yaktı

İşgal altındaki Batı Şeria'da 60'a yakın Yahudi yerleşimci, 2 Filistinliyi yaraladı, ardından ikisinin de aracını yaktı.

Yahudi Yerleşimciler Batı Şeria'da 2 Filistinliyi Darp Etti, Araçlarını Yaktı
Yayınlanma Tarihi : 26 Haziran 2022 02:06

İsrail güçlerinin işgali altında olan Batı Şeria'da uluslararası hukuka göre yasa dışı olarak bulunan Yahudi yerleşimciler, Filistinlilere saldırdı. 60'a yakın Yahudi yerleşimci, 2 Filistinliye saldırarak ağır yaralanmalarına neden olurken, araçlarını da ateşe verdi.

Anadolu Ajansı'ndan Muhammed Semiz'in haberine göre; Ramallah'a bağlı El-Mugayyir Köyü Yerel Konsey Başkanı Emin Ebu Ulya AA muhabirine yaptığı açıklamada, onlarca Yahudi yerleşimcinin Ramallah'ın kuzeyindeki Turmusaya köyünde 5 Filistinli taş ustasına saldırdığını söyledi.

Yahudi yerleşimcilerin saldırısında Filistinli Halid Zık'ın yaralandığını kaydeden Ebu Ulya, yerleşimcilerin ayrıca Filistinlilere ait iki aracı yaktıklarını, yanan araçlardan birinin de sahibini yaraladıklarını aktardı.

Yerleşimcilerin aracını yaktığı Filistinli Muhammed Arif, Turmusaya köyü yakınlarındaki Şilo yerleşim biriminden yerleşimcilerin Filistin yönetiminin kontrolündeki bir bölgede kendisine ve arkadaşlarına saldırdığını aktardı.

Yaklaşık 60 Yahudi yerleşimcinin saldırısına uğradıklarını ifade eden Arif, yerleşimcilerden birinin çalıştıkları iş makinesine tırmanıp önce araçlarına zarar verdiğini sonra da aracı yaktığını kaydetti.

İşgal altındaki Batı Şeria, Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ve mülklerine yönelik giderek artan saldırılarına tanık oluyor.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 500 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı