Sadık Şimşek

Sadık Şimşek

Kedi Sevgisi Doğuştan değil sonradan kazanılır

Küçüklüğümde mahallemizde çok sayıda kediler olurdu. O kedileri sevenler olduğu kadar sevmeyenler de oldukça fazlaydı.

Çok şaşırırdım kedilere kötü davranan insanları gördükçe. Kimileri üzerine su döker kimileri ise onları kovalardı. Sevenler de vardı elbette.

Süt bidonları vardı evimizin kapısında. Büyük annem ineklerimizden sağmış olduğu sütleri satardı. Bir gün bir kaç kediciğin süt bidonun etrafında dolaştığını gördüm.

Onlara süt vermek istedim. Sonrasında kediciklerden birisinin süt bidonunun içine düştüğünü fark ettim. Onu kurtarmak için hemen bidonu devirdim. Yaklaşık 10 kg süt dökülmüştü evin önüne. Ancak o yavru kedicik kurtulmuştu..

Fakat büyük annem kedileri kovaladı ve beni de yüksek sesle azarladı. Daha küçücüktüm yaklaşık 5 yaşındaydım. O günden sonra kedilerden hep korktum. Bir gün Konya'da misafirliğe  gitmiştik. O zamanlar ise yaklaşık 23 yaşındayım. Gittiğimiz evde de kedi vardı. Korkudan tir tir titriyordum. Sabahı zor ettim neredeyse o gün.

Aradan yıllar geçti. Bu kez İzmir'deyim.. Gece saat 2 civarları. Eve giriş yapacağız. Kapının önünde minicik bir yavru kedi. Kıyamadık aldık onu eve. Zamanla alıştık birbirimize. Büyüttük ve onu çok sevdim. Şimdilerde 6  yaşında. Ve adını da Henry koyduk. Bir zamanlar kediden korkan beni kedi delisi yapmıştı Henry.

Koca gözleriyle herkesi hayran bırakan Henry şimdilerde belki de en sevdiğim kedilerimden birisi. Kedilerim diyorum bir başka küçük kedim daha var. Onu da sokakta bulduk. Bir gözü kördü. Cins bir kedi olmasına rağmen sırf kör diye sokağa terk etmiş vicdansızlar.

Bu yüzden onu da aldık sahiplendik..

Ama bitti sanıyorsunuz değil mi ? Bitmedi... Bahçemde de beslemiş olduğum yaklaşık 7 kedim daha var. Anlatmak istediğimizi anladınız sanırım.

Kedi sevgisi doğuştan değil sonradan kazanılan bir şeydir.

Yaklaşın onlara ve uzak durmayın.

Bir kap mama bir kap su sizi onlara yaklaştıracak.. Küçücük bir sevgi sunarsanız açacaklar onlarda size kalplerini.

Alışkanlık haline getirip kapınızdan ayrılmayacaklar.

İstedikleri şeyler o kadar büyük şeyler değil.

Birazcık mama birazcık sevgi. Çok görmeyin bunu onlara...

23.01.2021

Sadık Şimşek

İnstagram : https://www.instagram.com/gidilesinet/

Önceki ve Sonraki Yazılar