Futbolcuların Pas Kabiliyetini Ölçen Cihaz: 'Tiki Taka' Antrenman Sistemi

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir antrenman cihazı, futbolcuların pas kabiliyetlerini ölçerek geliştirebiliyor.

Futbolcuların Pas Kabiliyetini Ölçen Cihaz: 'Tiki Taka' Antrenman Sistemi
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2024 21:53

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir antrenman cihazı, futbolcuların pas kabiliyetlerini ölçerek geliştirebiliyor. Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hacı Mehmet Güzey tarafından tasarlanan "tiki taka" adlı bu cihaz, Barcelona'nın kısa pas oyun felsefesinden esinlenerek oluşturulmuş.

Cihaz, devre kartları, titreşim sensörleri ve dairesel panellerden oluşuyor. Futbolcu, rastgele yanan led ışıklı panellere en kısa sürede pas atarak, hız, isabetlilik ve doğru karar verme becerilerini geliştirebiliyor. Puanlama ve yönlendirme sistemi sayesinde futbolcunun performansı ölçülüyor.

Dairesel alanın içinde zamana karşı yarışan futbolcu, ana bilgisayara bağlı olan ve rastgele yanan led ışıklı panellere en kısa sürede pas atmaya çalışıyor. Futbolcunun çabuk, isabetli ve doğru karar vermesine göre puanlama ve yönlendirme yapılıyor.

EMS Yapı Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun da cihazı deneyimledi.

Doç. Dr. Hacı Mehmet Güzey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOSGEB tarafından desteklenen projede futbol antrenman cihazı üzerinde yaklaşık 5 yıl çalıştıklarını söyledi.

Cihazın eksiklerini görerek zamanla geliştirdiklerini belirten Güzey, "Cihazımız futbolcuların hızlı ve doğru pas atma kabiliyetini hem ölçüyor hem geliştiriyor. Cihazın temel amacı bu." dedi.

Geliştirdikleri cihazın futbolcuların gelişimine büyük katkı sağlayacağına inandığını dile getiren Güzey, "Futbolcunun pas atma kabiliyetini ölçen, rapor veren ve geliştiren sistem üzerine çalıştık. Daha üst versiyonlarını yapmaya çalışacağız." diye konuştu.

"Çok Güzel Bir Başarı Hikayesi Yazılmış"

Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, cihazın futbolda reaksiyonu, çabuk düşünmeyi ve teknik geliştirmeyi sağlayan herkes tarafından kullanılabileceğini dile getirdi.

Cihazın evlerde de kullanılabileceğini belirten Uygun, "Özellikle altyapıdaki çocukların gelişimi için uygulanabilecek çok güzel bir başarı hikayesi yazılmış." ifadelerini kullandı.

Bülent Uygun, cihazın tasarlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları kaydetti:

"Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitemize, hocamıza, bu aleti Türk sporuna kazandırıp bizlere sunduğu için teşekkür ediyorum. İnşallah bunu daha da geliştirerek diğer branşlarda da hayata geçirecek. Bununla beraber bütün kulüplerimizde çocuklarımızın gelişimi için o teknolojiyi de yakın zamanda hayata geçireceğiz. Önümüzdeki günlerde onun sunumu da olacak."

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :