Samanyolu'ndaki Güneşten 4 Milyon Kat Büyüklüğünde Kara Delik Görüntülendi

Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi'nin merkezinde yer alan dünyadan 27 bin ışık yılı uzaklıktaki devasa bir kara deliğin görüntüsünü ortaya çıkardı.

Samanyolu'ndaki Güneşten 4 Milyon Kat Büyüklüğünde Kara Delik Görüntülendi
Yayınlanma Tarihi : 12 Mayıs 2022 19:12

Anadolu Ajansı'ndan Mücahit Oktay'ın haberine göre; Dünya çapında sekiz senkronize radyo teleskopundan oluşan Event Horizon Teleskopu'nu yöneten uluslararası konsorsiyum, Samanyolu'nun göbeğindeki süper kütleli kara deliğin renklendirilmiş görüntüsünü ilk defa paylaştı.

Arizona Üniversitesi Astrofizik Profesörü Feryal Özel, dünyaya 27 bin ışık yılı uzaklıktaki kara deliği "galaksinin merkezindeki nazik dev" olarak nitelendirdi. Özel, Samanyolu kara deliğinin, Yay ve Akrep takımyıldızlarının sınırına yakın olan "Yay A" olarak adlandırıldığını ve güneşten 4 milyon kat büyük olduğunu belirtti.

Event Horizon Telescope'uyla araştırma yapan gökbilimciler daha önce 2019'da, 53 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galaksinin kara deliğini görüntülemişti.

Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi de dahil olmak üzere neredeyse tüm galaksilerin merkezinde, ışık ve maddenin kaçamadığı bu dev kara deliklerin bulunduğuna inanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı