Siber uzmanlar uyardı: WhatsApp’ta güvenlik için bu ayarları yapmalısınız

Siber güvenlik uzmanlarından WhatsApp kullanıcılarına önemli bir uyarı var. Güvenliğiniz açısından WhatsApp üzerinde bazı ayarları yapmanız gerekmekte

Siber uzmanlar uyardı: WhatsApp’ta güvenlik için bu ayarları yapmalısınız
Yayınlanma Tarihi : 03 Mayıs 2022 21:36

Dünyanın en popüler mobil uygulama araçlarından biri olan  WhatsApp'la ilgili Siber güvenlik uzmanları önemli uyarılarda bulundular. Dünya genelinde milyonlarca kişi  WhatsApp uygulamasını kullanıyor. Sohbet ve iletişim amaçlı kullanılan  WhatsApp uygulaması son dönemde kötü niyetli kişilerin de kullandığı bir araç haline geldi.

Emniyet kaynaklarına göre dünya genelinde binlerce kişi  WhatsApp üzerinden dolandırıcıların kurbanı oluyor. Kötü niyetli kişiler hesapları ele geçirerek gönderdikleri toplu mesajlarla insanları hem rahatsız ediyor hem de yaydıkları virüslerle hesapları ele geçiriyorlar.

Bu yüzden Siber güvenlik uzmanları  WhatsApp üzerinde yapılması gereken bazı güvenlik ayarlarıyla ilgili bilgiler verdiler. Eğer  WhatsApp üzerinde sizlerde dolandırıcıların kurbanı olmak istemiyorsanız bu uyarılara kulak vermelisiniz.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 WhatsApp uygulaması üzerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da uzmanlar bilgi verdiler. Buna göre shiftdelete.net sitesinden Helin Pastacı, Herkesin yapması gereken   WhatsApp ayarlarıyla ilgili Siber güvenlik uzmanlarının vermiş olduğu bilgileri paylaştı. İşte herkesin bilmesi gereken o uyarılar

En önemli güvenlik ayarı, iki adımlı doğrulama!

Siber güvenlik şirketi Lookout’un Uzman Tom Davidson’un yaptığı açıklamaya göre WhatsApp’ta güvenlik için etkinleştirilecek en önemli ayarın iki adımlı doğrulama olduğunu açıkladı. WhatsApp iki adımlı doğrulama, kullanıcılarına e-posta yoluyla bir sıfırlama bağlantısı gönderiyor ve hesabı güvende tutmayı sağlıyor.

İki adımlı doğrulamayı etkinleştirmek için şu adımları izlemek yeterli:

  • WhatsApp Ayarlar
  • Hesap
  • İki Adımlı Doğrulama
  • Etkinleştir

Siber güvenlik uzmanı Tom Davidson’un konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İki adımlı doğrulama, numaranızı başka bir cihazda yapılandırarak mesajlarınıza erişmeye çalışan birine karşı ilk savunma hattıdır. Birinin kullanıcı adını ve şifrenizi ele geçirmeyi başarması durumunda ekstra koruma sağlar.”

Tom Davidson’un yaptığı açıklamaya göre aynı zamanda ek olarak WhatsApp Gizlilik Ayarları kısmından bilgilerin herkese açık olmaması oldukça önem taşıyor. WhatsApp okundu bilgisinin kapalı olması ve uygulama içi Ekran Kilidi’ni etkinleştirmek de yine gizlilik ve güvenlik için yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

2022/05/03/whatsapp-001.jpg

Kullanıcı bilgilerinin sadece kişilere açık olması da yine dikkat edilmesi gereken konular arasında bulunuyor. Çünkü artık kullanılmayan eski numaralar, belli bir süre sonra başkası tarafından satın alınıyor. Bu yüzden rehberdeki kişileri sık sık gözden geçirmekte fayda var.

Önemli hatırlatma: Ayrıca çok sayıda uzman WhatsApp üzerinden gelen mesajlara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Size gelecek olan şüpheli mesajlardaki linkleri sakın tıklamayın. Mümkünse en güvendiğiniz arkadaşınızdan bile gelen linke tıklamamanızda fayda var. 

İlgili Haberler