Bağımsız Sanatçı Washed Out, Yapay Zeka ile 4 Dakikalık Müzik Videosu Oluşturarak Yeni Bir Rekor Kırdı

Bağımsız sanatçı Washed Out, tamamen yapay zeka modeli Sora ile şimdiye kadar ki en uzun yapay zeka müzik videosu "The Hardest Part"ı yayımlandı.

Bağımsız Sanatçı Washed Out, Yapay Zeka ile 4 Dakikalık Müzik Videosu Oluşturarak Yeni Bir Rekor Kırdı
Yayınlanma Tarihi : 06 Mayıs 2024 22:46

Bağımsız sanatçı Washed Out, OpenAI'ın metinden video oluşturma yeteneğine sahip yapay zeka modeli Sora ile iş birliği yaparak müzik videosu dünyasında yeni bir rekora imza attı. "The Hardest Part" isimli şarkısına çekilen video, yapay zeka tarafından üretilmiş en uzun müzik videosu olma özelliğini taşıyor.

4 dakikalık videoda, liseden yetişkinliğe uzanan bir çiftin hayat hikayesi anlatılıyor. Hızlı kamera geçişleri ve farklı sahneler ile izleyiciyi içine çeken videoda, çiftin öğrencilik yılları, evlilikleri ve ölümleri gibi önemli yaşam evreleri yer alıyor.

Yapay zeka ile videonun yönetmenliğini üstlenen Paul Trillio, bu deneyimi şu sözlerle ifade ediyor: "Sora, bir kamerayla çekilemeyecek veya 3D olarak canlandırılamayan bir şey sunuyor. Yapay zekanın gerçeküstü ve halüsinatif yönleri, hayal bile edemeyeceğiniz yeni fikirleri keşfetmenizi sağlıyor."

Altman, Sora İçin Hollywood İle Görüşüyor

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Halka henüz sunulmayan Sora, bir metin kutusuna yazılan fikirlere dayanarak bir dakikaya kadar uzunlukta videolar üretebiliyor. Düzenlenmiş olarak bir araya getirilen klipler, uzun projeler oluşturmak için de kullanılabiliyor.

San Francisco merkezli teknoloji şirketi OpenAl, Sora'yı geçen şubat ayında tanıtmıştı. Salt metinlerden gerçekçi videolar üreten Sora, etik sorunlar nedeniyle henüz son kullanıcıya açılmadı.

Sora, dünya film endüstrisinde önemli bir yere sahip olan Hollywood'un da ilgisini çekti. OpenAI Üst Yöneticisi (CEO) Sam Altman, sektör paydaşlarıyla "tanıtım görüşmeleri" yapıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :