Anket gerçeği ortaya çıkardı! İsrail halkı artık Netenyahu'yu istemiyor

İsrail'de yapılan son ankete göre, vatandaşların yüzde 66'sı 7 Ekim'de başlayan savaş hali nedeniyle Başbakan Binyamin Netanyahu'nun istifa etmesini istiyor.

Anket gerçeği ortaya çıkardı! İsrail halkı artık Netenyahu'yu istemiyor
Yayınlanma Tarihi : 23 Ekim 2023 21:28

İsrail'in en popüler gazetelerinden biri olan Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan habere göre İsrail halkı savaştan rahatsızlık duyuyor. Ülkede 18 yaş üstü 1442 kişinin katıldığı bir araştırma yapıldı ve bu araştırmanın sonucunda Netenyahu epey zor durumda görünüyor.

Söz konusu araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 75'i 7 Ekim'de Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının başlattığı Aksa Tufanı saldırılarında yaşanan İsrail'deki güvenlik açığından Başbakan Netanyahu'nun sorumlu olduğuna inanıyor.

Ankete katılanların yüzde 66'sı savaşın ardından Netanyahu'nun istifasını isterken, yüzde 64'ü savaştan sonra İsrail Meclisinin feshedilmesini ve genel seçimlerin yapılmasını talep ediyor.

Önceki seçimde Netanyahu'nun partisi Likud'a oy verdiğini belirtenlerin yüzde 45'i de savaşın hemen ardından seçimlerin yapılmasını istiyor.

Yedioth Ahronoth gazetesi, bugün yayınlanan bir haberinde, abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki güncel gelişmeler konusunda Netanyahu ile İsrail ordusu arasında güven krizi yaşandığını yazmıştı.

Haaretz gazetesinde dün çıkan haberde de Netanyahu'nun 7 Ekim'deki saldırıların tahmin edilememesinin sorumluluğundan kaçmaya ve bu sorumluluğu İsrail ordusuna yüklemeye çalıştığı belirtilmişti.

Muhabir: Mustafa Deveci-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :