Balticconnector doğal gaz boru hattı hasarı gündemde! Rusya kesin konuştu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, herkesin beklediği açıklamayı yaptı. Rusya'nın, Finlandiya ile Estonya arasındaki Balticconnector doğal gaz boru hattında yaşanan sıkıntı ile Rusya arasındaki ilişkiye değindi.

Balticconnector doğal gaz boru hattı hasarı gündemde! Rusya kesin konuştu
Yayınlanma Tarihi : 23 Ekim 2023 22:10

Peskov, başkent Moskova'da basın konferansı gerekleştirdi. Balticconnector hattında yaşanan hasarın ardından başlatılan soruşturma ile ilgili merak edilen soruların cevabını kamuoyuna verdi.

Letonya Cumhurbaşkanı Edgars Rinkevics'in "Balticconnector'daki hasarda Rusya'nın parmağı varsa, Baltık Denizi Rus gemilerine kapatılmalı." değerlendirmesi yaptığına işaret eden Peskov, "Tekrar ediyorum, Rusya'nın bu olayla hiçbir ilgisi yok." dedi.

Peskov, Baltık Denizi'nde Kuzey Akım boru hatlarına da saldırılar yapıldığını anımsatarak, "Rinkevics'e, Kuzey Akım hatlarına yönelik terör saldırılarında parmağı bulunanlar ortaya çıktığında Baltık Denizi'ne ne olacağını sormak isterim. Kendisi bu konuda sessiz kalmayı ve hiçbir şey söylememeyi tercih ediyor." diye konuştu.

Finlandiyalı ve Estonyalı operatörler, 8 Ekim'de Balticconnector boru hattında olağan dışı bir basınç düşüşü fark etmiş ve ardından gaz akışını durdurmuşlardı.

Muhabir: Emre Gürkan Abay-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :