Celal Şengör'den İstanbul'un o ilçeleri için uyarı! "Buralarda depremin şiddeti 9'a çıkacak."

Prof. Dr. Celal Şengör ise olası bir deprem için tüm gözlerin İstanbul'la ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Celal Şengör'ün açıklamaları endişeye yol açtı

Celal Şengör'den İstanbul'un o ilçeleri için uyarı! "Buralarda depremin şiddeti 9'a çıkacak."
Yayınlanma Tarihi : 14 Mart 2024 23:27

31 Mart 2024 yerel seçimlerine sayılı günler kala iktidarın ve muhalefetin gündeminden deprem düşmüyor. Özellikle büyük İstanbul depreminin yaraları nasıl sarılacak şimdiden büyük merak konusu olmuş durumda.

İstanbul'da yaşanacak olası bir depremle ilgili bilim insanlarından dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Aykırı'nın haberine göre;  Prof. Dr. Celal Şengör'den dikkat çeken bir değerlendirme geldi. Olası İstanbul depremi için uyarılarını yineleyen Şengör, "Yeşilköy'de ve Tuzla'da şiddet 9'a çıkacak. Büyüklük değil ama şiddet 9 olarak hissedilecek. Depremin büyüklüğü için en az 7.0 şiddetini öngörüyoruz. Yeşilköy'ün zemini de iyi değil. Adalar'daki evler sağlam ama fay burnunuzun dibinde, Adalar'da tsunami tehlikesi yok. Adalar'ı sıkı bir şekilde sallayacak" ifadelerini kullandı.

"DENİZ SEVİYESİNİN YÜKSELME İHTİMALİ DE VAR"

thumbs-b-c-bdba0df53e719522891c6830cb32f80b.jpg
Açıklamasının devamında ellerindeki verilere göre İstanbul depreminin 2 dakika süreceğini düşündüklerini ifade eden Şengör, "Beykoz, Anadolu Hisarı ve Bebek buralar sağlam yerler fakat Beşiktaş'a garanti veremem. İstanbul'da sahillerden uzak durulmasını tavsiye ediyorum. Topkapı Sarayı da çok tehlikeli bir yerde, İstanbul'da deniz seviyesinin yükselme ihtimali de var" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Öte yandan çok sayıda bilim insanı İstanbul'da kentsel dönüşümün şart olduğuna dikkat çekiyor. Birçok bilim insanı ise İstanbul'dan Anadolu'ya göçün  teşvik edilmesini tavsiye ediyor

İlgili Haberler
Etiketler :