Tbmm Başkanı Kurtulmuş, Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Adamova ile buluştu

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırım Platformu 2'nci Parlamenter Zirvesine katılmak için Prag'a geldi. Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Marketa Pekarova Adamova ile buluşarak gündemi değerlendirdi.

Tbmm Başkanı Kurtulmuş, Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Adamova ile buluştu
Yayınlanma Tarihi : 23 Ekim 2023 20:20

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Çekya Temsilciler Meclisi'nde görüşme gerçekleştirdi. Kurtulmuş, Kırım Platformu 2'nci Parlamenter Zirvesine buluştuğu Adamova’ya teşekkürlerini iletti.

Kırım'ın Türkiye için çok önemli meselelerden birisi olduğunu belirten Kurtulmuş, Kırım’ın milli mesele olarak kabul edildiğini vurguladı.

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin tavrının net olduğunu aktaran Kurtulmuş, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlanması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna ve Rusya’nın komşusu olarak, bu çatışmanın bir an evvel herkesin kabul edebileceği adil bir barış çerçevesinde sonlandırılmasını bölge ve dünya barışı için hayati önemde olduğunu gördüklerini belirten Kurtulmuş, bu savaşın bir an evvel bitirilmesini temin etmenin ortak bir vazife olması gerektiğini vurguladı.

Savaşları durduracak ve barışları temin edebilecek bir dünya sisteminin kalmadığını, Türkiye’nin yıllarca uluslararası platformlarda "Dünya beşten büyüktür", "Dünya beş ülkenin insafına bırakılacak bir yer değildir" dediğini anımsatan Kurtulmuş, dünya halklarının eşit ve egemen varlığını kabul eden yeni bir dünya sisteminin kurulması için hep beraber çalışılmasının önemli olduğunu kaydetti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Çekya ve Türkiye ilişkilerinin olumlu bir şekilde geliştiğini, bunun daha iyi noktaya gitmesi için parlamenter diplomasinin de kullanılması gerektiğini belirtti.

Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Adamova da parlamentolar arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesi arzusunda olduklarını söyledi.

NATO’da güçlü bir işbirliğinin bulunduğunu, bunu devam ettirmek gerektiğini dile getiren Adamova, Türkiye’nin tahıl koridoru ve gıda güvenliği konusunda gösterdiği rolü takdirle karşıladıklarını söyledi.

Görüşmede, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer ile Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış da yer aldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :