Sadık Şimşek

Sadık Şimşek

Türkiye'deki Krize gurbetçiler seviniyor mu?

Türkiye'deki krize gurbetçiler seviniyor diyen Ahlaksızın önde gidenidir! Türkiye'deki kriz sadece Türkiye'de yaşayanı değil Türkiye'de yaşamayan Türkler'i de etkilemektedir.

Nasıl mı ?

Anlatmak için ünlü bir ekonomist olmaya gerek yok. Başımdan geçenleri birbiri ardına size anlatayım! Sinirden nasıl ağladığımı ben bilirim başkasıda değil.

Makedonya'da yaşamaktayım. Ve Burada üniversite okuyan yüzlerce arkadaşım var. Bu arkadaşlarımın büyük bir bölümü Euro kuru üzerinden üniversite harçlarını ödüyorlar. Şimdilik ülkede faaliyet gösteren Sadece Balkan üniversitesi TL üzerinden ödeme kabul etmeye başladı ki bana kalırsa geç bile kalınmış bir şeydi.

Eee ne olmuş yani diyenler çıkabilir. Daha ne olsun. Geçtiğimiz yıl 20 bin tl ödeyen bir öğrenci bu yıl 40 bin lira ödemek zorunda!

Geçtiğimiz yıl 1200 lira ev kirası ödüyordum şimdi 2400 lira ödeyeceğim! Ki ev arayışına başladım bile..

Geçtiğimiz aylarda 2 kişi standart bir restoranda 20 liraya yemek yerken  TL'nin denar karşısında yüzde 100'e varan değer kaybetmesi nedeniyle şimdilerde 50 liraya yemek yemekteyiz!

Sigara içmiyorum !

Ama içen arkadaşımın 6 liraya aldığı sigara şuanda 14 lira!

Türkiye'de euro kurunun patlamasına gurbetçilerin hepsi sevinmiyor! Seviniyor diyen Ahlaksızın şerefsizin önde gidenidir!

Türkiye'deki krize sevinenler var! Var ama onlarda işte oralardan ürünler alıp yurt dışında satan ve yurt dışında yatırımları bulunan bazı iş adamları. Bazı diyorum çünkü vatanına milletine sevdalı ve yurt dışındaki yatırımlarını kazançlarını Türkiye'ye aktaran iş adamlarıda var.

Uzun lafın kısası bir an önce muhalefetiyle iktidarıyla bir ve beraber olunup bu ekonomik savaşa çözüm bulunmalı!

Türkiye'deki kriz ortamı sadece Türkiye'yi değil tüm bölgeyi etkiler.

Bugün bu gidişata sevinenler yarın acınacak hale düşerler.

Çok geç olmadan yapılacak tek şey!

Devletiyle.

Milletiyle

Muhalefetiyle

Herkes el ele verip bu gidişata dur diyecek. Önce israfların önü kesilecek ardından ise gereksiz harcamalardan kaçınılacak. Bu kriz ortamının atlatılması içinde üzerine basarak söylüyorum yapılacak tek şey bir ve beraber olmaktan başka bir şey değil! Unutmayınız ki ayrılık gayrılık güdenler kendi içlerinde bir fayda sağlayamadıkları gibi toplum içerisinde de bir fayda sağlayamazlar!

Sevgi ve selamlarımla

 

Sadık Şimşek - İnstagram : www.instagram.com/gidilesinet

Önceki ve Sonraki Yazılar