'Cittaslow' İlan Edilen Ula'daki Kadın Azmağı Deresi'nde Ziyaretçi Yoğunluğu Yaşanıyor

Akyaka Mahallesi'ndeki Kadın Azmağı Deresi, Ula ilçesine bağlı olup Uluslararası Sakin Kentler Birliği (Cittaslow) Genel Sekreterliği tarafından 'sakin kent' ilan edilmişti. Bayramı tatilinde doğayla baş başa kalmak isteyenlerin uğrak yeri haline geldi.

'Cittaslow' İlan Edilen Ula'daki Kadın Azmağı Deresi'nde Ziyaretçi Yoğunluğu Yaşanıyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Nisan 2024 17:37

NASA'nın 2021 yılında Muğla'nın Ula ilçesinde bulunan Kadın Azmağı Deresi'nin görüntülerini paylaşmasıyla bölgeye olan ilgi her yıl artıyor. 

Kadın Azmağı Deresi, doğal güzellikleriyle ünlü Gökova Körfezi'ne dökülüyor ve su samurundan deniz kaplumbağasına kadar birçok hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, bölgede yetişen farklı bitki türleri de ilgi çekiyor. 

20 yıl öncesine kadar mütevazı bir balıkçı köyü olan Akyaka, Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmaklarında yapılan tekne gezileriyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Her sene 1 milyonu aşkın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kadın Azmağı Deresi, doğal akvaryum görünümüyle dikkat çekiyor.

Her Yönüyle Önemli Potansiyele Sahip

Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla'nın turistik mahallelerinden "sakin şehir" Akyaka'nın, son yıllarda mavi bayraklı sahilde güneşlenmek, Gökova Körfezi'nde maviyle yeşilin birbirini sarmaladığı kıyıda gün batımını izlemek, balık tutmak, su sporları yapmak ve orman içinde bisiklet kullanmak isteyen turistlerin uğrak yeri olduğunu söyledi.

Akyaka'nın doğayla baş başa tatil geçirmek isteyenlere ev sahipliği yaptığını vurgulayan Akbıyık, "Akyaka, dağcılık, doğa yürüyüşü, bisiklet, tarih, kültür ve mimari değerler yönünden de önemli potansiyel barındırıyor." dedi.

Akbıyık, Akyaka'nın bünyesindeki güzelliklerinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çaba gösterdiklerine işaret ederek, 1,5 kilometre uzunluğundaki doğa harikası dereyi teknelerle ziyaretçilere gezdirdiklerini anlattı.

Kadın Azmağı Deresine Tekne Turu yapan Şadi Durmaz ise deredeki suyun soğuk, sodalı ve içilebilir olduğunu aktardı.

Burada gezinti yaparken çıplak gözle deredeki tüm canlıların görülebildiğini belirten Durmaz, "Özellikle bölgede bulunan yılan balığı ve kefalleri görebilirsiniz. NASA'nın Akyaka'nın önemli bir değeri Kadın Azmağı Deresi'ne geçtiğimiz yıllarda yer vermesiyle birlikte bölgeye olan ilgi her geçen yıl daha da arttı. Özellikle Ramazan Bayramı tatilinde gelen günübirlik ziyaretçi yoğunluğu bizleri de mutlu ediyor." diye konuştu.

NASA'dan 'Vay be... Güzelliğini Yaşayın' Paylaşımı

NASA, 2021 yılının 22 Nisan Dünya Günü'nde sosyal medya hesabından ilçedeki Kadın Azmağı Deresi'yle ilgili paylaşım yapmıştı.

NASA'nın Instagram hesabından paylaşılan görüntüye "Vay be... Güzelliğini yaşayın" notu düşülmüştü.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :