Küsen çiçeğe 1 bardak verdiğinizde çiçeğiniz kurtuluyor ve daha hızlı açıyor...

Haşlanmış sebze suyu ve meyve-sebze kabukları ile çiçeklerinize faydalı vitaminler sağlayabilirsiniz.

Küsen çiçeğe 1 bardak verdiğinizde çiçeğiniz kurtuluyor ve daha hızlı açıyor...
Yayınlanma Tarihi : 19 Mart 2024 07:37

Çiçekler zamanla küser ve solarlar. İşte bu durumdan kurtulmanızı sağlayacak harika bilgileri sizler için derledik. Şimdi sizlerle paylaşacağımız bu bilgiler sayesinde çiçekleriniz kurtulacak. 

ÇİÇEKLERİNİZE HAŞLANMIŞ SEBZE SUYU VEREBİLİRSİNİZ

Çiçekler evimizdeki en güzel süslerden biridir. Ancak bazen onlar da küsebilir ve canlılıklarını yitirebilirler. Bu durumda, çiçeklerimizi nasıl canlandırabileceğimizi merak ederiz. İşte size bir öneri: haşlanmış sebze suyu!

Haşlanmış sebze suyu, çiçeklerinizin daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Bu su, çiçeklerinizin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve bileşenleri içerir. Ancak suyu çiçeklere dökmek için önce oda sıcaklığına gelmesini beklemelisiniz.

Haşlanmış sebze suyu dışında, tükettiğiniz meyve ve sebzelerin kabuklarını da kullanabilirsiniz. Kabuklar, çiçekleri coşturan vitaminler içerir. Gün içinde tükettiğiniz sebze ve meyvelerin kabuklarını uygun bir kapta biriktirin. Kabuklar henüz tazeyken (üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmemişken) üstlerini geçecek kadar kaynar su ilave edin. Kabuklar bu suyun içinde en az 12 saat en fazla ise 24 saat beklemeli. Bekleme süresinin sonunda sebze ve meyve kabuklarını suyun içinden çıkarın.

ÇİÇEĞİN DAHA SAĞLIKLI OLMASINI SAĞLAYACAK BİLGİLER

Mynet.com sitesinde yer alan bir içerikte; Çiçeklerin çok daha sağlıklı olmasını sağlayacak bilgiler paylaşıldı. İşte bilmeniz gereken her şey!

HAŞLANMIŞ SEBZE SULARI LAVABOYA GİTMESİN


Sebzeleri haşladığınız suyu lavaboya dökmeyin. Buzdolabına atıp çorbalarda kullanabileceğiniz gibi bitki ve çiçeklerinizin bakımını yapabilirsiniz. Vitamin ve mineraller onların gelişim hızını artırıp daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.

YUMURTA HAŞLADIĞINIZ SUYU HEBA ETMEYİN

20222f052fsera4.jpg
Sabah kahvaltısında yediğimiz yumurta bizim için ne kadar doyurucuysa kabuğundan suya geçen kalsiyum ve mineraller de bitkiler için o kadar sağlıklı. Özellikle balkonunuzdaki sardunyaların daha hızlı büyümesi ve rengarenk çiçekler açması için suyu oda sıcaklığına getirdikten sonra saksılara dökebilirsiniz. Aynı şekilde menekşe gibi diğer çiçekli bitkileriniz için de coşturucu etki gösterecektir.

YUMURTA KABUKLARI DA ÇÖPE ATILMIYOR ARTIK


Haşlanmış ya da omlette kullandığınız yumurtaların kabuklarını ufalayarak ya da tamamen toz haline getirerek toprakla karıştırabilirsiniz. Böylece bitkilerinize gübre takviyesi yapabilirsiniz. Bu karışım hem bitkilerinizi güçlendirecek hem de topraktaki can sıkıcı minik sineklerin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

MAGNEZYUM KAYNAĞI MUZ KABUKLARI


Vücudumuzda kas-iskelet sistemi sağlığı için ihtiyacımız olan magnezyuma bitkilerin de ihtiyacı var. Kendiniz için tükettiğiniz muz kabuklarını atmayıp üzerini kaplayacak şekilde suyun içerisine koyarak buzdolabında bir gün bekletin. Daha sonra suyu çiçeklerinizi sulama suyu olarak kullanın. Dilerseniz su ve muzu blenderden geçirerek püre haline de getirip de uygulayabilirsiniz. Bitkilerinizin canlandığını ve yeni yapraklar verdiğini, hatta çiçeklendiğini gözlemleyebilirsiniz.

YAPRAKLARIN TOZUNU ALIN


Büyük yapraklı bitkilerinizin yapraklarının tozlarını belirli aralıklarla nemli bir bezle almanız bitkinizin hoşuna gidecektir. Çünkü tozlar yaprağın üstünü kaplayarak güneş ışığı alımını ve dolayısıyla fotosentez hızını azaltır. Ayrıca tozlar yaprak üzerindeki minik hava deliklerini de kapayarak gaz alışverişinin azalmasına neden olabilir.

SEVGİ GÖSTERİN


Son olarak bitkilerinizle konuşmayı ihmal etmeyin. Gösterdiğiniz sevgiyi hissedeceklerdir. Bitkilerle konuşmanız deli olduğunuzu göstermez. Onlar da sizinle konuşmadığı müddetçe rahat olabilirsiniz.

Bu yöntemlerle çiçeklerinizin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, çiçeklerinizin sağlıklı kalması için düzenli olarak sulamalısınız ve güneş ışığı almasını sağlamalısınız.

Ulusalpost.com - Kaynak: Mynet.com

İlgili Haberler
Etiketler :