Ot toplamaya gittiler, "obo" bulup döndüler

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde ot toplamak için yolculuğa çıkan köylüler, Orta Asya ülkelerinde yaygın olan ve yolcuların, çobanların yön bulmasını sağlayan 2-3 metre yüksekliğindeki "obo" bulduklarını ifade etti.

Ot toplamaya gittiler, "obo" bulup döndüler
Yayınlanma Tarihi : 03 Kasım 2023 19:34

Eski çağlarda yolcular ve yabancılar için yapılan "obo" herkesin dikkatini çeken konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

İlçeye bağlı Kürtek Dağı Çet yaylasında ot toplamaya giden Tahir Polatdemir, 2 bin rakımlı dağda farklı bir yapıyla karşılaştı.

İhbarla bölgeye giden müze müdürlüğü ekipleri, yaptıkları incelemede alanın Orta Asya'da sıklıkla kullanılan "obo" geleneğinin kalıntısı olduğunu belirledi.

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, oboların kentte ilk defa görüldüğünü belirterek, "Bu obolar eski dönemden günümüze kadar gelmektedir. Adıyaman'da yapılan ilk keşif olması niteliğiyle de çok önemli bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır." dedi.

Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Doktor Öğretim Görevlisi Başaran Doğu Göktürk ise obo geleneğinin Orta Asya'dan geldiğini söyledi.

Göktürk, "Eski Türk geleneğinde dağların, nehirlerin veyahut da yol kesişme noktalarının vadilerin ruhları olduğuna inanılır. Bu ruhlar iyi olarak da ifade edilir. Ovalarda bu iyilerin bulunduğu noktalara yapılan taş yığmalardır." dedi.

Muhabir: Orhan Pehlül-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :