The Beatles'ın 43 yıl önce ölen üyesinin yeni şarkısı haftaya yayınlanacak

İngiliz müzik grubu The Beatles, 43 yıl önce ölen üyesi John Lennon'un sesi yapay zeka ile yeniden canlandırıldı. Yapay zeka ile oluşturulan son şarkısı "Now and Then"in gelecek hafta tüm dünyada yayınlanacak.

The Beatles'ın 43 yıl önce ölen üyesinin yeni şarkısı haftaya yayınlanacak
Yayınlanma Tarihi : 27 Ekim 2023 21:22

Yapay zeka yapabildikleriyle herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Son zamanlarda hayatını kaybeden sanatçıların sesi yapay zeka ile yeniden canlandırıyor.

BBC'nin haberine göre, grubun üyesi Lennon'ın 1970'lerdeki bir demo kaydına dayanan Now And Then adlı şarkı, grubun gitaristi Paul McCartney ve grubun bateristi Ringo Starr tarafından geçen yıl tamamlandı.

Grup, Now And Then şarkısının 2 Kasım'da yayınlanacağını duyurdu.

Grup üyeleri, 1980'de hayatını kaybeden Lennon'un sesinin yapay zeka aracılığıyla dahil edildiği şarkıyı tamamlamanın "olağanüstü bir deneyim" olduğunu ifade etti.

Lennon'un sesinin oldukça net şekilde şarkıya aktarıldığını açıklayan McCartney, "2023'te hala The Beatles müziği üzerinde çalışmak ve halkın duymadığı yeni bir şarkıyı yayınlamaya hazırlanmak heyecan verici." dedi.

Ayrıca grubun "Red and Blue" isimli albümünün yeniden düzenlenmiş versiyonunun da 10 Kasım'da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Lennon'ın eşi Yoko Ono, 2022'de, grubun 1995'te kariyer antolojisi hazırlarken olası bir "kavuşma şarkısı" olması düşünülen "Now and Then"in taslağının da bulunduğu kasedi, McCartney'e göndermişti.

Diyalog editörü Emile de la Rey, The Beatles üyelerinin seslerini tanımlayarak arka plan seslerinden ayırması için yapay zeka komutu oluşturmuştu.

Muhabir: Ecem Şahinli Ögüç-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :