BMGK'da "insani ateşkes" engeli! ABD, İngiltere, Fransa Ve Japonya durdurdu

Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), İsrail ile Hamas arasında çatışmaların ardından Gazze'de "insani ateşkes" ilan edilmesi ile ilgili kararlara daimi ve geçici üyeler engel oluyor.

BMGK'da "insani ateşkes" engeli! ABD, İngiltere, Fransa Ve Japonya durdurdu
Yayınlanma Tarihi : 26 Ekim 2023 20:18

BMGK'de 16 ve 25 Ekim'de Gazze'de "insani ateşkes" ilan edilmesine yönelik görüşülen karar tasarıların bazı ülkeler tarafından engellenmesi dikkat çeken konulardan biri olarak karşımıza geliyor.

Rusya'nın 16 Ekim'de BMGK'ye Gazze'de derhal "insani ateşkes" ilan edilmesine ilişkin sunduğu karar tasarısı, Japonya tarafından reddedilirken; ABD, Fransa ve İngiltere tarafından veto edildi.

Tasarı, yalnızca Rusya, Çin, Gabon, Mozambik ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından kabul edilirken; Arnavutluk, Brezilya, Ekvador, Gana, Malta ve İsviçre çekimser oy kullandı.

"İnsani ateşkese" ABD ve İngiltere'den ikinci veto

Rusya'nın Gazze'de "insani ateşkes" ilan edilmesine yönelik dün sunduğu karar tasarısını da İngiltere ve ABD veto etti.

Tasarı, yalnızca Rusya, Çin, Gabon ve BAE tarafından kabul edildi. Arnavutluk, Brezilya, Ekvador, Fransa, Gana, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre ise çekimser oy kullandı.

BMGK'de bir karar tasarının onaylanabilmesi için en az 9 "evet" oyu alması gerekiyor ve daimi üyelerden hiçbirinin tasarıyı veto etmemesi gerekiyor.

Muhabir: Tuğba Altun-AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :