Putin ve Şi, Batı'nın 'Gayrimeşru' Yaptırımları Karşı İşbirliği Genişletme Kararı Aldı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Devlet Başkanı Şi, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Batılı ülkelere karşı birçok alanda iş birliği yaparak, ekonomilerini canlı tutmayı planlıyor.

Putin ve Şi, Batı'nın 'Gayrimeşru' Yaptırımları Karşı İşbirliği Genişletme Kararı Aldı
Yayınlanma Tarihi : 15 Haziran 2022 17:37

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Ukrayna'daki son durumu ele alırken, Batılı ülkelerin yaptırımlarına karşı enerji, finans, sanayi ve ulaştırma gibi alanlarda güçlerini birleştirme kararı aldı.

Anadolu Ajansı'ndan Dmitri Chirciu'nun haberine göre; Kremlin Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Putin ve Şi telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya ve Çin arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, "Batı'nın gayrimeşru yaptırım politikası sonucu karmaşık hale gelen küresel ekonomideki durum dikkate alınarak" enerji, finans, sanayi, ulaştırma ve diğer alanlarda iş birliğinin genişletilmesi kararlaştırıldı.

İki ülkenin uluslararası arenadaki pozisyonlarının birbirine yakın olduğu belirtilen görüşmede, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve BRICS platformu çerçevesinde ortak çalışmaların önemi vurgulandı.

Ukrayna'daki durumun ele alındığı görüşmede, Putin bu konuda değerlendirmelerde bulundu, Şi de "Rusya'nın, güvenliğine yönelik dış güçler tarafından oluşturulan tehditler karşısında temel ulusal çıkarlarını korumak için attığı adımların meşruiyetine" dikkati çekti.

Putin ve Şi, iki ülke arasında çeşitli seviyelerde temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

Kaynak:Haber Kaynağı