Android cihaz kullanıyorsanız bu tehlikeyi görmezden gelmemelisiniz

Cep telefonlarının kuşkusuz en büyük sorunlarından biri de virüslerdir. Akıllı telefonlarda oluşabilecek virüslerle ilgili cep telefonu uzmanının Android cihaz uyarısı dikkat çekti.

Android cihaz kullanıyorsanız bu tehlikeyi görmezden gelmemelisiniz
Yayınlanma Tarihi : 21 Nisan 2022 17:47

Android cihaz kullananların sayısı epey fazla. Dünya genelinde milyarca cep telefonu kullanıcısı tarafından kullanılan Android cihazlarla ilgili dikkat çeken bir uyarı yapıldı. Virüs akıllı telefonların başına gelebilecek en kötü şeylerden biri. Virüs bulaşan bir cihazda kredi kartı bilgilerinizden tutun da tüm özel bilgileriniz başkalarının eline geçebilir.

Android cihazlarla ilgili önemli bir uyarı yapıldı.

İhlas Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Android  cihazlarla ilgili pekte bilinmeyen bir tehlikeye dikkat çekildi.

Sosyal medya uygulamalarından dolayı son dönemlerde telefon yazılımlarında ve donanımlarında aksamalar görülebiliyor. Bu durumdan mağdur olan cihaz sahipleri, çözümü teknik servislerde arıyor. İşletim sistemi Android olan cihazlarda en çok görülen arıza sebebinin genellikle virüslerden yana olduğunu söyleyen Eskişehirli telefoncu Ömer Geniş, sakıncalı siteler ve sosyal medya uygulamalarından bulaşan virüslerin, sistemde birtakım hatalar ortaya çıkardığını söyledi.

Çözüm yollarından da bahseden Geniş, ya dosyaları yedekleyerek hafızayı sıfırladıklarını ya da virüsün cihazda yayılması halinde yeni bir yazılım attıklarını vurguladı.

"Sıvı temasından dolayı telefon ana kartlarında ve bataryalarında oksitlemeler oluyor"

Telefonların sıvı teması sonucunda da bozulabildiğini belirten Geniş, “Cihazların su geçirmez özelliği olsa da belli bir miktarda sıvı temasıyla karşılaşıyor ve bunun sonucunda ise ana kart ve batarya gibi donanımsal parçalarda oksitlenme meydana gelerek cihazda aksamalara neden oluyor.

Bu gibi durumlarda, cihaz açılmadan önce doğrudan teknik servislere götürülüp, müdahale edilmesi gerekiyor. Pirince koymak gibi yöntemlerle sorunun kısa sürede çözüldüğü düşünülse de cihazlar zamanla nemlenme sebebiyle oksitlenerek bozulabiliyor” dedi.

Kaynak: İHA