Netflix'ten şifre paylaşımı yapanları üzecek flaş karar şimdi yandılar

Son dönemde abone kaybeden Netflix durumu toparlamak için bazı önlemler almaya başladı. ilk önlem şifre paylaşanlarla ilgili.

Netflix'ten şifre paylaşımı yapanları üzecek flaş karar şimdi yandılar
Yayınlanma Tarihi : 27 Nisan 2022 17:20

Son dönemde Netflix platformu dünya genelinde abone kaybetmeye başladı. Bu durum karşısında acil önlem paketleri devreye alan Netflix'in ilk atacağı adım belli oldu.

Netflix platformu üzerinde bilindiği gibi şifre paylaşma seçeneği var. Başka bir deyişle bir arkadaşınız platforma abone oluyor ve şifresini sizinle paylaşabiliyor. Eğer platformu 2 kişi aynı anda kullanabiliyorsa üçüncü kişi ise izleyemiyor.

Diğer iki kişiden biri platformdan çıkınca diğer kişi izleyebiliyor.

Özetle 1 kişi abone olup kendi şifresini paylaşarak 5 belki de 10 kişinin  platformu izleyebilmesini sağlıyor.

Netflix işte bu duruma karşı önlem almak için flaş bir karara imza atmaya hazırlanıyor. Netflix platformu üzerinde şifre paylaşanları yakından ilgilendiren yeni bir özellik devreye alınacak.

Netflix, hizmeti ücretsiz olarak kullanan kişi sayısını azaltmak ve daha fazla abone kazanmak için şifre paylaşımından da para kazanabileceğini düşünüyor.


Bu amaçla, Mart 2022'de kullanıcıların hesaplarını evlerinin dışında ekstra bir ücret karşılığında paylaşmasına olanak tanıyacak iki yeni paylaşım özelliğini test etmeye başladı.


Şimdilik, şifreleri dünya çapında paylaşmak için Netflix'in ücretlendirilmesi konusunda endişelenmek için henüz çok erken gibi gözüküyor.


Chip dergisinin haberine göre; Bu iki özellik şimdilik yalnızca Şili, Kosta Rika ve Peru'da kullanılabilecek.

YAKINDA TÜM DÜNYADA GEÇERLİ OLACAK

Öte yandan yakında bu uygulamanın  Şili, Kosta Rika ve Peru haricinde ABD, Avrupa başta olmak üzere çok sayıda ülkede devreye alınacağı konuşuluyor. Dünya genelinde hızla abone kaybeden  Netflix'in ayrıca bu kaybı durdurmak için bazı ucuz paket seçeneklerini de devreye alması bekleniyor. Söz konusu paketlerde ise platformun reklam yayınlayabileceği de konuşuluyor. Pandemi döneminde rekor bir yükseliş kaydeden  Netflix hayatın normale dönmesiyle birlikte hızla abone kaybetmeye başladı.